Hetek óta koptatom az iskolapadot, hogy ivrit (héber) tudásomat gazdagítsam. A szerény unalommal csordogáló ulpánról (nyelvtanfolyamról) szörmentén már többször tudósítottunk itt a blogon, később talán részletesen is megemlékezem. Előzetesként legyen elég annyi, hogy több mint harminc ember egyszerre próbál egy olyan nyelvet elsajátítani, ami egyikőnk anyanyelvével sincs még köszönőviszonyban sem. Ez csak vicces lehet.
A beszélgetések során (sok más egyéb dolog mellett) mindannyiszor azt próbáltam megtudakolni, hogy kit mi hozott Izraelbe, miért kerekedett fel és hagyta hátra a szülőhazáját. A csoporttársak sokféle motívációról számoltak be – és persze a döntések mindig komplexek -, de azért vannak közös pontok, ami alapján érdekes halmazok állíthatók fel. Ezekre hoznék fel pár tipikus vagy épp nem kézenfekvő példát. Olykor talán a kelleténél is több háttérinformációval fűszerezett posztom első részében love story-kat gyűjtöttem csokorba.
- Az köztudomású, hogy a Szovjetunió felbomlása után rövid időn belül közel egymillió orosz zsidó vándorolt ki Izraelbe (egy részük Budapesten keresztül). Ez azonban csak a „szovjet” zsidóság „végjátéka” volt abban a több évtizedes polgárjogi küzdelemben, amely során a zsidó közösség egy része a tömeges disszidálásért harcolt. A ’80-as évektől kezdve az elnyomott zsidók több hullámban tízezezrével hagyhatta el a Szovjetuniót és távoztak Izraelbe vagy méginkább az Egyesült Államokba. A Szovjetunió szétesése után ez a folyamat felgyorsult, azzal a különbséggel, hogy a hidegháború elmúltval az USA szépen-csendben limitálta az orosz zsidók bevándorlását, miközben Izrael tárt karokkal várta őket. Az amerikába emigráló szovjet zsidók így is jelentős kolóniát hoztak létre az Újvilágban (New Yorkban, Chicagóban, Los Angelesben) immár szabadon megélve zsidóságukat, viszont megtartva orosz gyökereiket. Ezáltal rendkívül érdekes, összetett identitású közösséget alkotnak az ötmilliósra becsült amerikai zsidóságon belül.