mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

Kórok és kórlátok

3/18/2013

0 Comments

 
Elsőre talán nem egyértelmű, de az országváltásnak komoly egészségügyi aspektusa is van. Lehet, hogy a lelkünknek meg se kottyan a kétlaki lét, azonban a testünk előbb-utóbb komoly kihívásokkal nézhet szembe. A probléma bagatellizálható és nyilván mindenkinél más mértékű, ezért nehéz általános érvényűt mondani a témában. Kórok, és kórlátok (sic).
Nagyjából borítékolható volt, hogy ha az influenza szezon kellős közepén tántorgunk haza, akkor benyalunk ezt-azt. Így is lett: Két hete vagyunk Budapesten és azóta valaki mindig beteg a családból. A sort Ábel kezdte, majd fej-fej mellett Zsófi és én következtünk. Az én szervezetem kapta a legnagyobb attakot - négy lázas nap után, ájulás következett, mentőt kellett hozzám hívni, mert kiszáradtam. Tragikomikus, hogy ez a csúnya baleset nem a forró Izraelben ér, hanem a hűvös Budapesten. Most már nagyon remélem, hogy kifelé tartok a taknyolásból, bár amikor e sorokat írom épp nem bírok aludni, mert annyira be van dugulva az orrom, hogy nem kapok levegőt.
Picture
Nem is annyira a személyes nyavalyáink fontosak, azzal amúgy nem is untatnám az olvasóinkat, mert betegnek lenni a világ legtermészetesebb dolga. Inkább csak azért érdemes szót ejteni erről a témáról, mert az országváltás - különösen Európa-Ázsia viszonylatban - adott esetben a szervezetünk számára is tehertétel lehet. Ahogy megdolgoztatják immunrendszerünket az eltérő vírus és baktérium kultúrák, úgy a klimatikus és higiéniás viszonyok, a különböző ételek, a víz minősége, de akár a levegő összetétele is mind-mind olyan tényező, amihez hozzá kell szoknunk. Ha távoli országba indulunk vakációzni, reális kockázatnak tartjuk a fentieket, mert akár egy tíz napos nyaralást is megpecsételhet mondjuk egy komoly hasmenés.

Oltalom

Picture
Ahogy egy évtizedek óta az országban élő barátunk mondta "Izraelben a pöcegödör szélén ülünk". Hiába a kitűnő egészségügyi ellátás, ha a legmocskosabb harmadik világ konkrétan a küszöbünk előtt kezdődik. Bár itt egyetlen oltás beadása sem kötelező, viszont épp a földrajzi elhelyezkedés miatt ajánlatos magunknak és gyermekeinknek mindent beadatni, ami javallott.
Erre tartjuk a házipatikánkat, míg mások a kisüstit. Viszont valamiért a hosszabb kint tartózkodások esetében elfelejtődik ez a problémakör. Pedig minél tovább vagyunk valahol, annál valószínűbb, hogy próbára tesszük az immunrendszerünket és a helyi egészségügyi ellátást.
A mi családunkon átlagosan háromhavonta átszalad valamilyen fosós-hányós rettenet, ami ahogy jön, úgy megy, de közben baromira sokat kivesz az emberből. Zsófi szemét telente a száraz levegő, nyáron a légkondi és úgy általában a levegőben lévő porkoncentráció kezdi ki rendszeresen, amit szemcseppel lehet viszonylag jól kezelni. Izraelben nekem a torokfájás a mindennapi osztályrészem, elsősorban a légkondik miatt. Életemben nem ettem annyi antibiotikumot, mint az elmúlt két évben, miközben itthon hírből sem ismertem a torokgyuszit. Elsősorban a gyerekeket sújtó problémák a férgek és a tetvek - ez utóbbi amolyan "népbetegség" féle Izraelben. Tropikus és falusias környezetben, pláne gyerekek esetében az élősködők sajnos visszatérő "vendégek", de szerencsére könnyen kezelhető kellemetlenségek.
Picture
Ezek azok a betegségek, amelyek bárkit, bárhol ledönthetnek. De, aki országváltásban gondolkozik, annak számolnia kell az ezzel járó stresszel és az esetlegesen ebből következő pszichés és pszichoszomatikus betegségekkel is. Nyilván lelki alkat kérdése, hogy a változások kiből mit hoznak ki, de például egy erős honvágy, a magány vagy a kezdeti kudarcok bizony depresszióhoz vezethetnek, ami az egészségünkre mehet. Minket ezek a problémák elkerültek, de ugyanennyi erővel akár érinthetnének is. Ha valaki már a költözés előtt sincs lelkileg rendben (látjuk, sokan menekülnek, leginkább önmaguk elől), annak azért érdemes előre számolni ezekkel az eshetőségekkel és ezt figyelembe véve kidolgozni a maga túlélési stratégiáját.
Picture
Vannak előnyei is a környezetváltozásnak. Először is Budapesthez képest, mi egy nagyon tiszta környezetben élünk a kibucban, ami észrevétlenül áthatja az életminőségünket. Nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, mi ez, ha nem immunerősítő?! A speciális földrajzi helyzetnek (- 200 méteren élünk) és az ebből következő időjárási viszonyoknak (nyáron rettenetesen párás és forró levegő) köszönhetően Zsófira kevesebbszer tör rá a migrén, amit Magyarországon a változékony időjárás váltott ki nála. A környezetváltozás nálam a bőrömre megy, mert a spéci klimatikus viszonyoknak köszönhetően gyakorlatilag tünetmentes a pikkelysömöröm és ez engem felettébb boldoggá és még esztétikusabbá tesz.
Két év alatt többé-kevésbé akklimatizálódtunk az izraeli viszonyokhoz, de mostanra fordult a kocka. Ennyi távollét után már a magyarországi kórokozókkal szemben lettünk védtelenebbek, mint ahogy azt a poszt első bekezdésében már leírtuk. Kétfrontos biológiai hadviselésben vagyunk és csak az vigasztal minket, hogy ami nem öl meg, az megerősít. Csak addig kell valahogy túlélni...

Kapcsololódó cikkek:

  • Betegút
  • Betegre utazzuk magunkat
  • Vérontás a kibucban
0 Comments



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©