mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

Magyar imázs Izraelben 1.

8/19/2012

0 Comments

 
Legutóbb az izraeli magyar jelenlétről emlékeztem meg. Most augusztus 20. alkalmából az izraeliekben élő magyar képpel szeretném megismertetni az olvasóimat két részben.
Nem nagyon hiszek a nemzetkarakterológiában. Ingoványos sztereotípiáknak tartom, amikor egy-egy népet állandó eposzi jelzőkkel illetünk. E posztban sem a valóságot akarom bemutatni, hanem felvállaltan a látszatot. Ami ugye közmondásosan csalóka, de az összkép mégiscsak ebből áll össze.
Mielőtt túldimenzionálnánk a saját jelentőségünket, fontos az elején tisztázni: Izraelben nem ismerik a magyarokat, alapvetően nem foglalkoznak velünk. Nem nagyon találkoztak magyarokkal, nincs szoros politikai, gazdasági, családi kötelék Magyarországgal, legfeljebb a hírünk jut el ide. Ismerik viszont az Izraelbe szakadt magyar ajkú zsidókat és a Holocaustot. Emiatt a magyarokról alkotott kép is legalább kettős.
A magyar zsidókról három érdemleges dolog él az izraeliekben: pocsék, de annál viccesebb héber kiejtésük van, kifejezetten jó a humoruk és isteni a kajájuk. A magyar zsidók szeretik egy negyedik elemmel is kiegészíteni az iménti felsorolást, mégpedig azzal, hogy még furfangosak is. Amit ugye mindenki büntetlenül mondhatja magáról, úgyhogy okosabb ezt nem feszegetni, mert a végén kiderül az ellenkezője és akkor jaj nekünk :-)
A magyar akcentus tényleg borzalmas és kilométerekről kiszúrható, ez olyan hendikep, amivel minden első generációs bevándorlónak meg kell barátkoznia. A dolgot azért nem kell magunkra venni! Hozzánk hasonlóan a többi nép fiai is sajátos kiejtéssel törik a hébert, a sorból tehát nem lógunk ki, legfeljebb minket egy kicsivel rosszabb hallgatni.
Már, ha nem vicceket mesélünk, mert akkor minden megvan bocsátva! Na jó, ez nagyon hízelgő, de mégiscsak vaskos sztereotípia, aminek persze van alapja. Nem, nem sajnos nem az, hogy minden magyar két lábon járó komikus! Az '50-es, '60-as végekben - kis túlzással - tényleg egymás sarkát taposták Izraelben a magyar humoristák, akiket csak magyar maffiaként emlegettek. Az államalapítás utáni évtizedekben a pesti kabaré áttette a székhelyét a szentföldre. Könnyű volt a helyi viszonyokra adoptálni a pesti viccet, hisz az alapvetően mégis csak zsidó volt. Meg aztán a sok kelet-európai bevándorló között adott volt a fogadókészség, mivel a Körúti humor nyelvét az egész monarchiában értették és beszélték. Az, hogy a kelet-európaiak közül mégis a magyarok vitték el a showt leginkább az otthon is népszerű Ephraim Kishon író-humoristának, valamint a karikaturista Farkas Jakovnek (Zeevnek) és Gárdos Károlynak (Doshnak) köszönhető, mint ahogy az is, hogy mind a mai napig úgy általában a magyarokat humorosnak tartják. Ez nem vicc, úgyhogy tessék ennek megfelelően viselkedni, nehogy egy világ dőljön össze az izraeliekben!

Halhatatlan rajzolók

Picture
Dosh mester Szrulikkal
Dosh, vagyis Gárdos Károly politikai karikaturista volt.  1956-ban alkotta meg Szrulik figuráját. A fiúcska jellegzetes kék pólóban és kalappal hetente jelent meg  Izrael legjelentősebb napilapjában, olyan sikerrel, hogy később más kiadványokban is felbukkant, mint a fiatal Izrael megszemélyesítője. Gárdos Károly munkái valódi korrajzok és egyben kortalan nyomatok Izrael első évtizedeiről. Rajzai a mai napig láthatók az izraeli parlament falain, mint ahogy a nagy pályatárs, Farkas Károlynak, alias Zeevnek is. Ők ketten voltak az izraeli politikai karikatúra koronázatlan királyai. Távozásukkal egy kicsit a műfaj is meghalt Izraelben.
Picture
Zeev védjegye
A magyar konyha izraeli mítosza ennél eggyel komplexebb ügy. Eleve necces magyar konyháról beszélni Izraelben a kósersági szabályok szorításában. Nem csak a disznóságok felejtősek, de például a tejfölös csirkepaprikás is megy a levesbe. Persze így is marad épp elég finomság, de a kérdés, akkor is kérdés marad: mennyiben reprodukálható az eredeti magyar konyha így? Nos, amit a magyar nagymama évtizedekkel ezelőtt az asztalra tett, azt megőrizte a családi emlékezet és elkönyvelte magyarnak, és ez így van rendjén. Az idő pedig megszépítette, felmagasztalta, bearanyozta a nagymama főztjét. Legendává nemesült az újházi tyúkhúsleves és a túrós csusza. És ennyi.
Picture
A magyar ételek nem részei a kanonizált izraeli konyhának - már ha egyáltalán beszélhetünk ilyenről, mert ez mind a mai napig vita tárgyát képezi. Gulyásnak csúfolt pörköltön kívül egyetlen magyar étel sem köszön vissza az étlapokról és a másod-harmad generációs magyarok sem a nagymama receptjei alapján főznek otthon. Illetve ebben azért van némi változás. A világméretű gasztroforradalom Izraelben is tombol, ennek révén a magyar konyha is terítékre kerül. Magam is megemlékeztem már Ofer Vardi barátom népszerű szakácskönyvéről, de rajta kívül is képbe kerül a magyar konyha. Az itt is népszerű főzővetélkedők egyikében például egy magyar bácsi zsidó tojása (mi más ugye) komolyan könnyet csalt a zsűri szemébe. A környékünk bedobós lapjában pedig a szilvásgombóc elkészítésének rejtelmeibe vezették be az olvasókat. Mindezek alapján tényleg jó szájízzel gondolhatnak a magyarokra Izraelben, a sorozat második részében viszont jön a feketeleves.

Kapcsolódó cikkek:


  • Izrael magyar arca
  • Gulyászsidók


0 Comments



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©