mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

Kis-Albánia

7/3/2012

0 Comments

 
Idilli, már-már paradicsomi helyen lakunk. De a békésen rohadó bunkereket és géppuska fészkeket látva ez nem volt mindig így. Megvan az oka, miért néz ki Ein Gev úgy, mintha Kis-Albánia volna.

Ein Gev sokáig kiemelt stratégiai jelentőséggel bírt a Kineret keleti partján, mint az egyetlen működő zsidó kolónia. Az 1937-ben alapított kibuc igazi előretolt bástya volt az államalapítást megelőző kifinomult sakkjátszmában. A későbbi határok meghúzása során az apró telep hivatkozási alap lehetett a Kineret feletti teljes ellenőrzés megszerzésére (lásd Tantaloszi szír kínok c. keretes írást). Akkoriban ugyan Ein Gev szomszédságában, a Kineret keleti partján több arab falu is volt, de ez nem zavarta a cionista stratégákat, azt pedig átmeneti kényelmetlenségnek tartották, hogy a kibucot szárazföldön nem, csak a hajóval lehetett biztonságosan megközelíteni. Ein Gev nem csak ezért volt problematikus. A település fölé magasodó Golán-fennsík miatt gyakorlatilag védhetetlen kivéve, ha felügyeled a 144 méter magas Szuszitát, mert akkor legalább van arra esélyed, hogy ideig-óráig feltarts egy közepes erősségű inváziót. Ilyen körülmények között vakmerőség volt ide költözni, de '30-as '40-es évek pionírjait ez inkább inspirálta, mintsem visszatartotta volna.
Amikor 1948-ban megalakult Izrael és kitört a függetlenségi háború az izraeliek igyekeztek bebiztosítani a térséget. Megszerezték a Szuszitát, illetve nem túl elegáns megoldásokkal részben távozásra bírták a Kineret partján élő arabokat. '48-tól annyiban komplikálódott Ein Gev helyzete, hogy immár izraeli határőr faluvá vált. Például ott, ahol mi most lakunk pár száz méterre már szír állások voltak. Évekig alacsony intenzitású határvillongások jellemezték a környéket, ami így leírva nem hangzik olyan vészesnek, de ha attól kell tartanod, hogy bármikor seggbe lőhetnek mindjárt beleborzongasz.
Picture
Lőtávolban Ein Gev
A kibuc biztonsági helyzete csak 1967-ben, a hatnapos háborút követően változott meg gyökeresen, amikor is Izrael megszerezte az ellenőrzést (többek között) a teljes Golán-fennsík felett. Azóta nyugalom és béke honol a vidéken.
Picture
Fegyverek és virágok
A nagy háborúknak és az elfeledett fegyveres csetepatéknak két máig ható következménye van a környéken és a kibucban. Izraeli stratégiai szempontból a legkiemelkedőbb változás, hogy gyökeresen átalakultak az etnikai viszonyok a Közel-kelet legnagyobb édesvíz tartaléka körül.
Az agresszió-válaszcsapás-totális háború spirál közepette '67 után hírmondóban sem maradt arab település a Kinneret partvidékén. Szerencsétlen helybéli arabok vagy maguktól mentek, vagy kitessékelték őket, mint nemzetbiztonsági kockázatot - nyilván nem függetlenül a terrorcselekményektől. Így mára szín zsidó a
Kineret vidéke, a legközelebbi arab települések - tőlünk megnyugtató távolságra - a Galilban és a Golán északi csücskében, illetve a határ túloldalán vannak. Az egykori békétlenség nyomai azért lépten-nyomon tettenérhető. Bizonyos területek ma is tele vannak aknákkal, ezek felszedését valamiért nem erőltetik, igaz, amióta itt vagyunk nem is hallottam balesetről. A taposóaknáknál sokkal látványosabb háborús emlékek is körülvesznek minket Ein Gevben. Annyi légópince, bunker és egyéb fedezék van körülöttünk, hogy akár Kis-Albániának is hívhatnák a kibucunkat. A település három sarkában és a kibuc kapujánál jól kiépített, masszív lőállások pihennek, van még néhány rozsdás őrtorony is, de a legszembetűnőbb a kibuc központi részén koncentrálódó, nagyjából kéttucat légoltalmi helyiség.

Száraz puskapor

Picture
Az esti híradó alapján úgy tűnhet, mintha Izraelben permanens háborús helyzet volna, ez így ebben a formában biztos nem igaz. Mifelénk például béke honol, egy év alatt a legnagyobb izgalmat a légvédelmi szirénák előre bejelentett próbája jelentette. A katonai aktivitás azért tetten érhető a kibuc környezetében. Izrael békeidőben is szárazon tartja a puskaport: A környék útjain megszokott látványt nyújtanak a különböző katonai konvojok és a tankokat szállító kamionok. Naponta kétszer-háromszor harci vagy szállító helikopter kötelékek berregnek át felettünk és mindennapos, hogy a Kineret felett vadászgépek gyakorlatoznak. Ezek olykor olyan alacsonyan húznak el felettünk, hogy a felségjelzés és a lajstromszám is jól kivehető. A legmegdöbbentőbb viszont az volt, amikor egy hatalmas csapatszállító repülőgép siklott le a Golán felől, nagyjából száz-százötven méterrel a fejünk felett. Olykor ENSZ békefenntartókat is látni a kibucban - leginkább az étteremben békésen falatozni.
Ezek a szebb napokat megélt, műtárgyak mára teljesen elavultak, de szerencsére nincs rájuk szükség, hisz lőtávolban egyetlen arab sincs, az atombombától meg úgyse véd meg semmi. Azt mesélik barátaink, hogy a békésen pusztuló polgári védelmi objektumok újrahasznosítására egyedül a helyi fiatalok tettek kísérletet: egy ideig ott füveztek. Kétségtelenül a lőporfüsthöz képest ez kevésbé életveszélyes, azonban a dolog olyan méreteket öltött, hogy csípte az idősebb kibucnyikok szemét. Így hát lakat került a bunkerekre, ezzel aztán a védelmi jelentőségüknek is végképp lőttek.


Tantaloszi szír kínok


Ha megnézed például a Google térképét, akkor mind a mai napig apró szaggatott vonalak húzódnak a közvetlenül a Kinneret partjai mentén. Ezek gyakorlatilag a gyarmati idők maradványai - itt volt a Palesztinát és Jordániát ellenőrző Brit Mandátum és a Szíriát és a mai Libanont irányító francia adminisztráció határa.
Valamiért a briteknek sikerült olyan megállapodást kötniük a franciákkal, amely révén a Kineret teljes vízfelületére igényt tarthattak, sőt a keleti part menti szárazföldi sávban további 10 méter is az angol korona fennhatósága alá tartozott. Vagyis a franciáknak a tóhoz nem volt közvetlen hozzáférésük. Ez csak azért fontos, mert Szíria ennek a levét issza. A francia mandátum területén 1946-ban létrejött Szíria soha nem nyúlt a Közel-kelet legjelentősebb édesvizű taváig, Izrael, amely a brit mandátumterületek helyén 1948 jött létre erre alapozva tart igényt a tó teljes egészére. Miután Izrael 1967-ben visszaszorította a Golán-fennsíkról Szíriát a tényleges határövezet kilométerekkel keletebbre tolódott, az egykori gyarmati határok pedig az úgynevezett demilitarizált övezet körvonalai. (A térképeken látható DMZ rövidítés ezt jelöli.) Bár Izrael annektálta a Golánt és vele a Kineret teljes keleti partvidékét, ezt értelemszerűen a Szírek soha nem ismerték el. Békekötés híján azóta is ENSZ-katonák választják el egymástól a feleket. 


Kapcsolódó cikkek:

  • Hegymenet UFÓ-val
  • Férfias játékok
  • Hótakaró
  • Szuszita
  • Kocsimesék 1.
0 Comments



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©