mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

Élet a gyümölcsösben

1/18/2012

2 Comments

 
_A kibuc nem csak emberi közösség, épületek sokasága, hanem egyben természeti jelenség is. Az itteni életminőséget meghatározza az a növényvilág, ami körbeöleli, átfonja a települést. Valóságos botanikus kertben élünk, aminek élvezzük minden gyümölcsét. Képes kis növényhatározó következik.
Picture
Izraeli csöpögtető rendszer :)
_Ami itt van az tényleg maga a csoda! Láttam fotókat a kibuc alapítás időszakából és hát akkoriban ez egy meglehetősen kopár környék volt, a vegetáció csak a Kineret mentén váltott át susnyásba, egyébként jó ha fű nőtt a kövek között. Ehhez képest 75 évvel később igazi oázis Ein Gev, és a közvetlen környéke is valódi kultúrtájjá változott.
Gyakorlatilag a füvön kívül itt minden emberi beavatkozás nyomán terem csak meg. Ennek két fő oka van: az egyenetlen csapadékmegoszlás, ami eső hullik az érdemben november és február között esik, ezen kívül szinte semmi. Illetve a nem túl jó talajviszonyok. Az előbbi problémán a víztakarékos csepegtetéses öntözési rendszer segített, míg a földet különböző talajjavító megoldásokkal próbálták termőre fordítani. Fontos megjegyezni, hogy az itteni növényzet valójában tájidegen fajok sokasága, mivel az egykori dúsabb vegetációt évezredekkel ezelőtt épp az ember "legelte le", tette tönkre. Ennek nyomán a szárasságot jól tűrő őshonos fafajták nyomtalanul eltűntek, amit a talaj eróziója kísért, végképp lehetetlenné téve a természet öngyógyítását.

_A XX. század zsidó pionírjainak elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy Izrael északi része zöldbe borult. A faültetés nem egyszerűen hobbi, hanem komoly nemzeti ideológia, melynek célja - a szó szoros és átvitt értelmében - az ország felvirágoztatása. Ez magyarázatot ad arra, hogy Ein Gev miért olyan zöld, mint amilyen.
_Hosszú évek kitartó munkájának a gyümölcse minden egyes növény, ami kibucban nő. Folyamatos gondozás nélkül ezek nem maradtak volna meg - ez teszi igazán értékessé az itteni mini arborétumot.
Picture
Fikuszkukisz
_Mivel még amatőr botanikus sem vagyok, ezért nem mernék arra vállalkozni, hogy szakszerűen nevesítsem az itteni növényfajokat. Azt azonban laikusként is látom, hogy az otthon szoba-növényként ismert cserepes izék, itt néhol gazhoz hasonlóan terjengenek. Vagy más esetekben akár öles fákká terebélyesednek. Erre legjobb példa a házunk előtti fasor, ami pont olyan fikuszokból áll, mint ami a budapesti lakásunkban a sarokban vegetált örök törpeségre kárhoztatva.

Picture
_Szembetűnő az is, hogy egyszerűen burjánzik az aloe vera (ez az a növény, aminek a kivonata manapság csodaszerként a kézkrémtől, az energiaitalig mindenben megtalálható). Zsófi epésen meg is állapította, hogy az itteni aloe vera készletekből otthon multimilliomosok lehetnénk.

Picture
_Ennél azért van kézzelfoghatóbb előnye is, hogy szabályos füvészkertben élünk. Az elsőre szimpla dísznövénynek tűnő füvek, virágok, bokrok és isten tudja mik közül a legtöbb valamilyen gyógy- vagy fűszernövény, esetleg zamatos tea készíthető belőle az íze végett. A legnagyobb bánatomra a legtöbbről fogalmam sincs, hogy mire jó és hogy érdemes felhasználni. Viszont a rozmaringot és a bazsalikomot nehéz eltéveszteni, már az illatukról könnyedén felismerhetők. Főzéshez elég csak tenni egy kört a ház körül és máris friss fűszerekkel bolondíthatjuk meg az ételeket.

Picture
_A kibuc tele van különböző gyümölcsfákkal, amelyek közül nagyjából mindig terem valami. Mostanság a citrusféléknek van szezonja, zamatos narancsokat szedhetünk, de van mandarin, grapefruit és pomeló is dögivel, a citromról már nem is beszélve. Megérkezésünkkor a szederfák értek, egy hónapon át legeltünk és mivel itt valamiért nincs nagy keletje ennek az isteni bogyónak, ezért a konkurenciával sem kellett megküzdeni.

_ Nyár végén a gránátalmák foglaltak le minket. Ahhoz ugyanis, hogy ősszel a fákról megfelelő gyümölcsöket szedhessünk időben be kell csomagolni a még zöld terméseket. Mivel Ráchel az óvodából ipari mennyiségű rajzot hozott haza, ezért kézenfekvő volt, hogy ezekkel zacskózzuk be az áhított gyümölcsöket (nem mellékesen ezzel hosszú félórákra lefoglalhattuk a gyerekeket). Kertészeti tevékenységünk nyomán rendkívül szürreálisan festettek a környékbeli gránátalmafák, viszont hála Ráchelnek legalább pontosan tudtuk, hogy melyik a mi gyümölcsünk.
Picture
Végezetül ejtsünk néhány szót a kibuc banánültetvényeiről is, amelyek vagy száz hektáron terülnek el. A banán egyáltalán nem őshonos Izraelben, viszont az ország bizonyos pontjain a rendkívül párás trópusi környezet mégiscsak lehetővé teszi, hogy termeljék, elsősorban a hazai piacra. Attól, hogy a banán saját termés nem olcsóbb, mint otthon, sőt! Ennek leginkább az az oka, hogy piacvédelmi okokból magas vámokkal sújtják az importot és verseny híján megkérhetik az árát. A banán tehát az ein gevi közértben is drága. Természetesen szedhetnénk saját kezűleg is, de ennek nem sok értelme van, mert a banánfán (ami nem fa, hanem pálma) csak zöld banán van, a szürettel nem várják meg, hogy beérjen. Az otthonról ismert sárga banánnal itt nem is találkoztunk.
_Errefelé a banán éretlen zöld vagy azonnal túlérett - átmenet nincs. Ezért van az, hogy a helyi boltban a zöld (és ehetetlen banánért) fizetni kell, a "túlérett" (egyébként elsőosztályú, fenomenális, de) barnuló banánt viszont utánad dobják ingyen. És ha már ingyen van - és még finom is -, akkor egyértelmű, hogy a banánt nem lehet megunni, mondjon bármit is a közmondás. De, ha mégis, akkor ott a többi gyümölcs, amit két pofára ehetünk.

Kapcsolódó cikkek:

  • Mintha csak otthon volnánk
  • Kibuc kibic
  • 74 év
2 Comments
Schmuck Ubul
1/21/2012 03:58:28 am

Bocsáss meg, de olyan növény nincs,hogy "szederfa". Eperfa van, eperfa.

Reply
szerző
1/21/2012 04:15:31 am

Mivel FAbatkát sem értek a növényekhez, ezért készséggel elfogadom a javítást. Bár meg kell jegyeznem, hogy úgy tűnik, hogy a Wikipedia szerint mindkettőnknek igaza van:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Eperfa
Ha nem is "hét szilvafás" de egyébként dunántúli lennék, szóval otthonról hozom a szederfát :-)

Reply



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©