Az egész úgy indult, hogy Idán nagyon beindult. Kiosztotta a feladatokat, ki mit hozzon, és megszervezte a fuvart. Mi meg mentünk utána az éjszakába, mert hát neki van helyismerete, mi meg még soha nem jártunk ott, ahová ő vitt minket, csak messziről stíröltük azokat a domborulatokat. Aztán eljött a nagy nap és ott vártunk egymásra a tehenészet melletti parkolóban - én három liter vízzel a hátamon, mert arról volt szó, hogy teázunk. Papír poharat is csomagoltam, de mint utóbb kiderült azt a csapat minden tagja hozott gondolva a másikra is. Szóval pohárból és vízből el voltunk látva. Ezen kívül kéretlenül a ruhánkban vittük magunkkal a tehenészet sajátos aromáját, ami esetleges eltűnésünk esetén vaskos Ariadné-fonalaként segíthette volna a minket keresőket.
Alig negyed óra után Gamla-völgyénél tértünk le a főútról és még jó másfél kilométert zötykölődtünk valami poros úton, amikor végre megálltunk egy viszonylag kiépített kilátópontnál. Innen már tényleg a terepgyakorlat következett nagyjából végig a Golán-fennsík déli peremén. Az éjszakai sötétség(?) ellenére pazar látványt nyújtott a lábunk előtt heverő Kineret medencéje. Aki most káprázatos képgalériát vár, az csalódni fog - sajnos, ami az emberi szem számára éjjel befogadható, az a technika mai állása szerint meghaladja a fényképezőgépek érzékenységét, így nem is vittem magammal gépet, csak plusz súly lett volna, annak meg ott volt a vállamat nyomó három liter víz a teához.
Úgy másfél óra után éreztük szükségét, hogy megpihenjünk teázni. Előkerült minden kellék - többek között ötünkre mintegy 40 papírpohár - de egy valamire nem gondoltunk, mert kézenfekvőnek tűnt, hogy lesz a természet lágy ölén: tüzelő. Homályban marad, hogy a sötétség vagy a nyári tűz miatt, de akárhogy kémleltük még csak írmagját sem leltük Eli Cohen nevezetes fáinak. Felmerült, hogy ha már halomnyi pohárral örvendeztettük meg egymást, akkor azokból rakjunk tüzet, de erről letettünk, mert ennyire azért nem ment el az eszünk, még ha hülyén is néztünk ki az éj közepén a hegyoldalban. Ekkor azonban még élt a remény (különösen bennem, aki kilométerek óta három liter teavizet cipelt), hogy utunk hátralevő részében csak belefutunk az említett titokzatos fákba, valami nagy-nagy tüzet rakunk, irdatlanul beteázunk és ahogy azt kell búcsúzóul jól lepisáljuk a tábortüzet. A dolog azért is kívánatos volt, mert George barátom táskájában ízletes cserkészkolbászt hozott, ami tudvalevőleg a legjobb energiaszelet megfáradt bakancsosoknak. Ennek reményében kolbászoltunk tovább a helyi Cukorsüveg felé, ami a híresebb riói társához képest szerényebb kivitelű természeti képződmény és Jézust is lehagyták róla. Itt újra felmerült a tűzgyújtás, de elhessegettük, mivel a kopár mészkősziklán esélytelen volt rőzsegyűjtés és még a szél is fújt. Ezen a ponton már csillagokat láttunk. De nem kínunkban, hanem Uri jóvoltából, aki avatott ismerője a csillagjegyeknek, úgyhogy kisujjból kirázott nekünk egy kiselőadást a témában.
Lejutni a Cukorsüvegről az amúgy könnyed túra legnehezebb része volt, de csak azért, mert egy idő után elfogyott a korlát. Kapaszkodó híján a következő 100 métert gatyafékkel tettük meg, az ily módon felszedett finom mészkőportól macskaszemként világítottak a nadrágjaink. Kétségtelenül mi voltunk a fény az éjszakában. E helyütt nem csak megvilágosodtunk, de a szerencse is mellénk szegődött: fára leltünk, méghozzá csontszárazra! Azonban legnagyobb meglepetésemre a nagymenők ekkorra elfásultak és őszinte fájdalmamra lemondtak az éjszakai szabadtéri teázásról, mondván negyedórára a kibuctól minek kezdjünk tüzet rakni, inkább lépjünk ki, hogy mielőbb otthon legyünk. Azért búcsúzóul a Scotch-os butykos még körbejárt, hogy erőt merítsünk a hazatérésre. Ilyen az, amikor családapák nekivágnak az éjszakának - füstölögtem magamban a három liter víz súlya alatt.
A Hold még magasan járt, de húsz perccel később holt fáradtan valóban a kibucnál voltunk, újra a kedvenc teheneink társaságában.