mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

Bizzair

3/3/2013

1 Comment

 
Jelentsen bármit is a fapados légi szolgáltatás, azért a költséghatékonysággal nem lehet minden szart megmagyarázni. Kipróbáltuk a Wizz Air tel avivi járatát, ami tanulságos volt.
Picture
A jóárasított repülőjegyek apró betűs kompromisszumokkal járnak, amit vagy figyelmen kívül hagy az ember vagy más (nyilván drágább és vélhetően jobb szolgáltatást nyújtó) megoldást választ. A Wizz Air ezen a téren nem árul zsákbamacskát, bár mondjuk a korrektség határait súrolja a fedélzetre felvihető csomagokra vonatkozó megkötései és hát az árképzésük is véleményes, ha például összehasonlítjuk a Fly Nikivel. Az osztrák fapados nagyjából ugyanezen az átlag áron repül Tel Avivból Bécsbe - viszont nem szívóznak a fedélzetre felvihető csomagokkal, egy ingyen szendvics és üdítő is belefér az árba, a gyerekeknek színező is jut és - történetünk szempontjából ezek a fontosabbak - van helyfoglalás, illetve az utaskísérők jobban értenek a dolgukhoz.
Picture
Bizonyára valaki a Wizznél egy excel táblázatban kimatekozta, hogy az előzetes helyfoglalás, illetve becsekkolásnál a helykijelölés milyen őrületes nagy költség, és ha ezt alapszolgáltatásként nyújtják, akkor garantáltan versenyhátrányba kerülnek, de legalábbis nem tudnak plusz pénzt beszedni azoktól, akiknek nem mindegy, hogy hol ülnek.
A tel avivi járaton közlekedtetett géptípuson összesen egy tucat olyan ülés van, ahol a lábtér valamivel nagyobb, ezekre tényleg érdemes rástartolni, minden más hely ugyanolyan szűkös és ezen nem változtat, hogy amúgy az ablaknál vagy a közlekedőfolyosónál jobb ülni. A Wizz példája mutatja, hogy ebből is pénzt lehet csinálni. Azért, hogy a családunk biztosan egy kupacban legyen, mi is vettünk egy elsőbbségi jegyet (kb. 4 Euro), ami nem azt jelenti, hogy a jegyfoglalásnál megmondhatod, hogy pontosan hová akarsz ülni. Pusztán csak előbb szállhatsz be, így több variáció közül választhatsz. A könyöklést így sem úszod meg, csak az elején kevesebb emberrel kell bokszolni a jobb helyekért. Ha elsőbbségi jeggyel több helyet is foglalsz (mint ahogy mi tettük) attól még ugyanúgy meg kell küzdened a normál jeggyel beözönlő utastársakkal, hisz ők bárhová leülhetnek, csak a jószándékuktól függ, hogy hallgatnak-e rád. A rendszerszerű helyfoglalás mellőzése tehát ebben a formában inkább lehúzás kategória, mint korrekt megoldás. De mondjuk azt, hogy ez még a jóárasított repjegyért vállalható kényelmetlenség.
Az viszont már nem, hogy az előzetes helyosztás hiányában késik a gép, mert ez biztosan pénzbe kerül a légitársaságnak, amit a már említett excel táblázatban is feltüntetnének, akkor fix, hogy egészen más számok jönnének ki. Lehet, hogy Európán belül ez nem jelentős plusz költségelem, de a tel avivi járat más tészta. A potenciális utasok egy részének ugyanis speciális igényei vannak, amit én is nehezen tolerálok, de egy légitársaságnak illene figyelembe venni, már csak közgazdasági megfontolásokból is.

Légi piac

Picture
A Wizz járatain mindenért külön fizetni kell. Ez még rendben is volna. Az is, hogy az utaskísérők kétszer is körbejárnak a zsúrkocsival, hogy szendvicset és üdítőt áruljanak, plusz még egyszer, hogy egyéb árukat sózzanak az utasokra. Ez is rendben lévő. De egy éjszakai járaton vajon miért van arra szükség, hogy ezekre a körökre minden egyes alkalommal külön is felhívják a figyelmet a hangosbeszélőn?! Nehogy még véletlenül is pihenni tudjon a fáradt utas, fontos vele tudatni, hogy alvás helyett pénzt is költhet. A sztyuárdeszek kötelességszerűen tájékoztatják a hangszórón át az utasokat a következő vásárlási lehetőségről és fel sem merül bennük, hogy aki ki akarja nyitni a pénztárcáját az biztos, hogy előzetes bejelentés nélkül is észreveszi a folyosói mozgóárusokat. Az pedig, hogy a másodtisztnek az út kétharmadánál jutott eszébe a repülési paraméterekről és a célállomáson tapasztalható időjárási viszonyokról tájékoztatni az utazóközönséget inkább az exhibicionizmus kategóriája, mintsem a valódi utastájékoztatás.

Terhes tájékoztatás

A nagy költséghatékonyság oltárán a hagyományos utastájékoztatást is feláldozta a Wizz Air. Honlapjukon nem derül ki, hogy a terhes nőknek pontosan milyen igazolásokkal kell bizonyítaniuk, hogy gond nélkül repülőre szállhatnak. Hogy ezt megtudjuk Zsófi előrelátóan, az utazásunk előtt egy hónappal írt a Wizz központi e-mailjére. Már lassan egy hete Budapesten vagyunk, de válasz azóta sem érkezett a légitársaságtól. Nyilván terhes nekik ezzel a piszlicsáré kérdéssel foglalkozni... 
Az ortodox zsidó férfiak, de a hard core muszlimok sem ülnek nő mellé, ami vitán felül középkori csökevény, de mégsem nevezném csak egyéni szociális problémának. Ez egy kulturális adottság, amit a tel avivi járatot üzemeltetőnek előzetesen figyelembe kellene venni, hogy zökkenőmentes szolgáltatást nyújtson. Az ortodoxok bigott nőfóbiája miatt az ültetés bonyolódik, ergo kódolt a késés, ami veszteség a cégnek és garantált kellemetlenség az utasoknak - már, ha ez utóbbi számít a Wizznek, mert erről vannak kétségeim.
Esetünkben az történt, hogy két hullámban, normál tempóban felengedték az utasokat a gépre, akiket a szokásoknak megfelelően sztyuárdeszek köszöntöttek az ajtóban. Nagyjából a hivatalos indulás táján már úgy tűnt, hogy a gép megtelt és mindenki bevackolta magát, készen álltunk a felszállásra. De az ajtó még hosszú percekig nyitva volt, ekkor derült égből villámcsapásként megjelent a fedélzeten legalább 20-30, összetéveszthetetlen külsejű jesiva boher, akik a tömött gépen próbáltak helyet találni. Mindannyiunk pechére üres hely jobbára csak a középső székeken volt, hisz oda senki sem szívesen ül. Így viszont dupla akkora esélye volt annak, hogy egy hölgy mellett kellett volna helyet foglalniuk az ortodoxoknak. És mit ad isten, tényleg bejött a statisztika! A késve érkező ortodox csapatnak vagy a fele nem találta a helyét és mérgezett egérként fel-alá mászkált a folyosón, hátha valaki (értsd a lenézett nők közül valaki) megszánja őket és helyet cserél egy vállalkozószellemű utastárssal. Ilyen jótét lelkekből elsőre kevés akadt és bő fél órába telt, míg sikerült úgy sakkozniuk a pajeszos fiúknak, hogy nehogy kisértésbe essenek egy nő közelségétől. Mindeközben a légiszemélyzet - legalábbis számunkra, mezei utasoknak érzékelhető módon - semmiféle segítséget sem nyújtott, tájékoztatást nem adott annak érdekében, hogy ezt a helyzetet minél gyorsabban, mindenki megelégedésére rendezzék. Fél órán át eszükbe sem jutott, hogy moderálják a kialakult káoszt, inkább konfliktuskerülően bedobták a gyeplőt, hisz hely az van, aztán majdcsak mindenki leül egyszer. Ez a passzivitás nem magyarázható azzal, hogy a Wizz egy fapados és az árban benne van, hogy a légiutas kisérők bamba megfigyelőként viselkedjenek, csak mert 20-30 utas nem vett elsőbbségi jegyet, hogy még véletlenül se üljön "tisztátalan asszonyállatok" mellé.
Amúgy sem érthető a Wizz Air magatartása. Az üzletszabályzatuk szerint, ha az utas nincs a kapu előtt egy órával(!), akkor otthagyják. Hogy hol volt a 20-30 ortodox, nem tudom, de 150 utas rájuk várt a gépben és aztán miattuk kellett további fél órát vesztegelni, mert nem volt számukra elfogadható elhelyezés a repülőn.

Az elkülönülők

Picture
Neki például nem csak a nőkkel szemben vannak fenntartásai, hanem Izrael államát sem ismeri el és inkább Palesztinában élne ortodox zsidó létére
A nemi szegregáció kényes kérdés Izraelben. A világi alapokon nyugvó zsidó államban a nők egyenjogúsága vitán felül áll, így például a hölgyek is bevonulnak katonának az államalapítás óta. Nem úgy az ultraortodoxok, akik nemre való tekintet nélkül nem csak a katonai szolgálatot utasítják el, hanem még a hétköznapi koedukációval is komoly problémáik vannak. Vallási tanításokra hivatkozva egyre erőszakosabban lépnek fel azért, hogy az élet minden területén a nőket különítsék el, például olyan buszjáratokon, amelyek vallásos negyedeket is érintenek. Egyes csoportjaik még a jeruzsálemi hirdetéseknek is nekimentek, amelyek nőket ábrázoltak. A dinamikusan növekvő ortodox közösség a maga 700 ezer fős létszámával kisebbségben van az izraeli társadalmon belül. Vallási nézeteikből fakadó extrém követeléseiket az ország túlnyomó többsége rossz szemmel nézi és visszautasítja. Visszatetszést szül, hogy Izrael törvényeit rugalmasan kezelik és egyfajta "árnyék államot" tartanak fenn, aminek a szabályait rá akarják erőltetni másokra. Mindezt úgy, hogy egyes ortodox csoportok még Izrael állam létezését sem fogadják el. Ez nagyon komoly feszültségforrás Izraelben. Ugyanakkor az üzleti élet sok esetben kiszolgálja az ortodoxok speciális elvárásait, mert egy ekkora kör már komoly piaci értékkel bír. Mint, ahogy jelentős választói csoport is, akiknek erős a zsarolási potenciáljuk, ezért a világi politikusok gyakorta elvtelen engedményekre "kényszerülnek". 
Az eset egyáltalán nem egyedi, hasonló fejetlenségről számolt be blogján Kispaszti is, aki két órát(!) késett kísértetiesen hasonló okokból (ha a gyerekekkel ennyit kellett volna várnunk, én nem is tudom mit csinálok, de a gép felrobbantása biztos előkelő helyen szerepelt volna a listámon...).
Picture
Gyönyörűek, de talpraesettek is? (A képen nem azok láthatók, akik akkor szolgálatban voltak!)
Úgy gondolom, hogy a Wizz helyszínen lévő munkatársainak kutya kötelessége lett volna az utasok többségének az érdekeit szem előtt tartva időben elindítani a járatot és vagy nem bevárni a későket, vagy ha már, akkor aktívan közreműködni az elhelyezésükben, hogy minél előbb elindulhasson a repülő. A Wizz Airnek pedig igen is alkalmazkodnia kéne a helyi piaci környezethez, és illene figyelembe vennie a kulturális sajátosságokat. Ha már a Malév csődje után annyira fájt a foguk a tel avivi járatjogokra, igazán felnézhetnének a menedzser urak excel táblázatukból, hogy a közgazdasági számításokon túl is értsék azt a piacot, ahová betették a becses lábukat. Mint a mellékelt példa is mutatja, e járat esetében az előzetes helyfoglalás és helykijelölés nem elhagyható vagy épp opcionális, hanem alapszolgáltatás kéne, hogy legyen. Ez az utasnak és cégnek közös érdeke volna, ami bőven bele kéne férjen a fapados üzleti modellbe is. Persze az is igaz, hogy sajnos büntetlenül megtakaríthatják az utas elégedettségét egy olyan monopolisztikus légügyi piacon, mint a magyar-izraeli…

Kapcsolódó cikkek:

  • Élet a Malév után
  • A Wizz Air repülhet Tel Avivba!
  • Ködös kilátások
1 Comment
Judit Gueta link
5/28/2013 03:24:45 pm

Europan belul szerettem a wizzairrel repulni, de most eldobom toluk az agyam.
Az ultraortodoxokat keretik nem ortodoxoknak hivni, en ortodox vagyok, es sem magam nem tekintem asszonyallatnak, sem a kozossegem ferfi tagjai nem tekintenek annak (in concreto kikaparnam a szemuket). Halachikusan anny a tortenet, hogy nem erhetnek hozza egy nohoz sem, aki nem feleseguk vagy lanyuk, anyjuk, melle eppen leulhetnenek. Mas kerdes, hogy szuk helyen az ugyanaz. Amugy ez a problema felmerult Swissnel is, pedig ott helyre szolt a jegy.

Reply



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©