mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

Áradat 2.

10/10/2012

1 Comment

 
Konkrétan mi mennyibe kerül - ez jön most. Közkívánatra terítéken az izraeli árak. De ne örüljetek, mert ettől nem lesztek tájékozottabbak.
Hiába a sok egzakt szám, ha csak ezt a posztot olvasod el, akkor nem kapsz igazi képet az izraeli árszínvonalról. A számok önmagukban csalókák, hogy miért, azt a sorozat első részéből megtudhatod. Ha esetleg kimaradt volna, akkor feltétlenül azzal kezd a tájékozódást, hogy jobban képben legyél.
Fontos még itt az elején tisztázni, hogy az általunk közölt árak csak tájékoztató jellegűek, komoly piackutatás nincs mögöttük, bármilyen irányban lehetnek kisebb-nagyobb eltérések.
Nem törekedtünk teljességre, nagyjából azon termékek árait gyűjtöttük össze, amelyeket mi is rendszeresen vásárolunk. A mi családi háztartásunkat példának jó, de ugye minden családnak mások a fogyasztási szokásai, amit érdemes észben tartani.  
Picture
Mivel másfél éve Izraelben élünk, ezért már nem nagyon vagyunk képben, hogy mennyi egy kiadós nagybevásárlás otthon. De a nyári budapesti vakációnk alatt úgy tapasztaltuk, hogy húszezer forint alatt nem úszható meg (és akkor még mindig ott van a pénztár utáni sommás megjegyzés "…és nem vettünk semmit.")
Míg életvitelszerűen otthon voltunk havonta legalább kétszer elzarándokoltunk nagybevásárlásra, ehhez jöttek még a hétköznapi apró bevásárlások és a hétvégi piacozás.


Árfolyam

1 shekel = 54,8 Ft, de volt 53 és 61 is az elmúlt 
16 hónap során.

Izraelben némileg átalakultak a vásárlási szokásaink. Távol vagyunk a nagy boltoktól, ezért ritkábban is jutunk el pénzt költeni, illetve a piacozás lényegében teljesen kimarad, ugyanakkor kevesebbet is főzünk, inkább a helyi menzára (hederohel) járunk, ami az étkezések mellett egyben a hétöznapi szociális élet színtere is. Ha beszabadulunk a városi szupermarketben egy kiadós bevásárlásra, akkor 4-500 shekel alatt nehezen ússzuk meg (távozás után itt is ugyanúgy felsóhajtunk, hogy
"…és nem vettünk semmit."). Ha kéthetente megyünk, akkor van, hogy csak 350 shekel/alkalom. Ehhez adódik még a mindennapi friss árura kiadott összeg a kibuc kisboltjában, ahol a romlandó dolgokat szerezzük be: tojás, zöldség-gyümölcs, kenyér, tejtermékek (ez utóbbiaknak egységáruk van, nincs rajtuk extra profit, így nálunk épp annyi, mint a városban, de amúgy a legtöbb termék esetében ez sajnos nincs így). 
Picture
De nézzünk egy könnyed bevásárlási listát:
Kenyér: (nem igazi, több benne a levegő, mint minden más): a legegyszerűbb 800 grammos 4-7 shekel, persze van negyedkilós rozsos, meg magos 15-25 shekelért.
Tej: egy liter zacskós bolti 4,75-nél kezdődik, de mi a kibuci tehenészetből hordjuk a friss tejet ingyen. 
Sajt: legegyszerűbb fajta 35-40 shekel/kg-nál kezdődik, ínyenceknek innen indul az ár a csillagos égig.
Túró: Fél kiló 22 shekel. Ez elég drága, de ahogy nyáron néztük Pesten is elkérnek 600 forintot ugyanennyi túróért. 
Joghurtok: egy kispohárnyi (180 gr) 4-5 shekel, a nagyobb, tejet nyomokban tartalmazó kiszerelés 9-nél indul, a márkásabb, jobb minőségű joghurtok ennél még eggyel drágábbak.
Felvágott: a legolcsóbb 400 grammos vákumcsomagolt pulykasonka 18 shekel, ezenkívül itt is a határ csillagos ég.
Picture
Nyers friss hús: csirke comb kilója 20-25 shekel, máj 18 shekel/kg, mást nem is szoktunk venni, úgyhogy a többi árat nem követjük, de annyi általánosságban elmondható, hogy a marhahús itt is drágább, sertést viszont nem árulnak, ha igen, akkor rossz helyen jársz :).
Picture
Liszt: 2 shekel/kg
Étolaj: 13-15 shekel/liter, az oliva olaj 30 shekel/fel liternél kezdődik. 
Cukor: 4 shekel/kg
Tojás: 1 shekel /db (XL), de az ár függ a kiszereléstől is.
Paradicsom szósz: a sima püré 6-8 shekel/fél kg, a 300 gr-os üveges ízesített szószok 8-10 shekelnél kezdődnek.
Tonhal konzerv: 4,60 shekelnél indul egy noném tuna konzerv
Picture
Cornflakes: 750 gr, noname, 13-15 shekel, de szinte mindig van valami akció
Rizs: nincs zacskós gyorsrizs, csak normál, abból viszont kismillió fajta, a legolcsóbb kilója 5 shekel/kg
Kakaópor: nem a Nesquick, hanem a helyi  800gr-os zacskós 18 shekel
Tészták: fél kiló száraztésztát 3-4 shekelért lehet találni akciósan, egyébként 6-7 shekel
Picture
A zöldségek és gyümölcsök árait, csak hozzávetőlegesen tudjuk, mert ebben sosem spóroltunk, nem nézzük az árat, mert mindig kell, hogy friss a hűtőbe. Az árak egyébként is szezonálisak, ha lehet még nehezebb biztosat mondani. A gyümölcs választék picit más, mint otthon, illetve a nálunk megszokott gyümölcsök általában sokkal drágábbak. Például egy kiló alma 10 shekel volt "szezonban", de ha nem figyelsz akár kétszer ennyit is elkérnek érte rosszabb napokon, most a zsidó újév előtt viszont akciósan6 shekel. A paradicsom ára is nagyon hektikus - volt, hogy két és fél shekelt, most majd 10 shekelt fizetünk érte. Az uborka 1-2 shekel/kg, ami felkúszik 4-5-re is. Avokádó szezonban 6-7 shekel/kg! Utána 20/kg. A banán - ami a kibucban is megterem - 7 shekelnél még nem volt olcsóbb, de szezonon kívül 10 shekel körül van kilója.
Picture
Az élelmiszer kiadásaink között nagy tétel még a kibuc menzáján otthagyott összeg. A hederohel még talán a magyar kifőzdék között sem számítana különösen drágának, egy kétfogásos étkezés olyan 10-15 shekel egy felnőttnek. Ebből azért összejön havonta 6-800 shekelnyi, amit a kibuc havonta számláz ki nekünk. (Hasonló rendszerben vesszük igénybe a helyi patyolatot, mivel nincs mosó- és szárítógépünk. A szolgáltatás elfogadható minőségű és baromi kényelmes, az ár sem vészes kilónként 3 shekel.)
Picture
Kávét nem iszunk, alkoholt nem veszünk és nem is dohányzunk, úgyhogy ezek árairól halvány fogalmunk sincs. Mi csapvizet iszunk, az ingyen van, a palackos víz viszont drága, kiszereléstől és helytől függően 2 és 8 shekel egy másfél literes palack (hatos karton 11-12 shekel a szupermarketben). A gyerekek másfél literes narancsleve (ami tényleg tartalmaz is narancsot) 4 shekel körül van feltéve, ha legalább négy palackot veszel belőle. Piperecikkeket, ha lehet otthonról hozatunk, mert szinte minden jóval olcsóbb, mint itt (pl.: dezodor 25-35, fogkrém 10 shekel köröl kapható). A 48 gurigás WC papír 35 shekelnél indullegolcsóbb, az Ábelre való 48 darabos pelenka 36 shekel, ha kifogjuk.
Picture
Jelentős kiadási tétel számunkra az autó, még úgy is, hogy itt a munkáltató fizeti bejutást - legalábbis részben.  Mint írtuk, a 95-ös benzin 8 shekel felett jár, és a légkondi, valamint a sok emelkedő miatt itt nehéz spórolósan vezetni. A kötelező biztosítás 1900 shekel/év,   cascóval együtt 2600. A szervizelés drága, egy 18 éves autónál pedig szinte bérleted van a szerelőhöz.
Picture
Az árak értelmezéséhez hozzátartozik a mi családi költségvetésünk bevételi oldala is. Mi itteni viszonylatban kevés pénzből gazdálkodhatunk, átlagosan 9000-9500 shekel jövedelmünk van (fixen Zsófi fizetése és a családi pótlék, ehhez jön még az én kalkulálhatatlan keresetem), amiből bizony nem nagyon marad semmi hónap végére, pedig nem élünk nagy lábon. Különösen úgy, hogy mindig van valami plusz kiadási tétel, amivel előre nem kalkuláltunk. Az otthoni megtakarításaink és eseti bevételeinkhez nem igazán nyúltunk, ezek amolyan aranytartalékok, nem részei költségvetésünknek, illetve abból fizetjük a hátra hagyott, takarékra vett magyarországi életünket.

A sorozat előző része itt érhető el

1 Comment
Jay
10/21/2012 05:00:04 am

Nalatok azert kicsit olcsobb az elet mint itt a centrumban. Bar itt el lehet jutni a shukra de az alapelelmiszereken kivul sok minden dragabb (pl a liszt 2x annyi mint nalatok, es a tojas is dragabb). jo a maganszfera fizetesei itt magasabbak de kozalkalmazottak viszont ugyanannyit keresnek mint mindenhol.

Reply



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©