mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

Áradat 1.

9/8/2012

7 Comments

 
Sokan nyaggattak minket, hogy írjunk az izraeli árakról. Szándékosan kerültük ezt a témát, mert a magyar és izraeli árszínvonal bárminemű összehasonlítása félrevezető és csak látszólag ad objektív képet arról milyen az élet itt. Legfeljebb az arányok és tendenciák lehetnek mérvadóak. Az első részben ezt tárgyaljuk, a következőben inkább a konkrét árak kerülnek terítékre
Nem kell a statisztikákban elmerülni ahhoz, hogy megállapítsuk: Izrael a világ egyik legdrágább országa. Ez riasztóan hangzik, és az is. A képet azért árnyalja, hogy általánosságban a fizetések is magasabbak, mint Magyarországon. Persze azért nagy a szórás - a központi területeken (Jeruzsálem-Tel Aviv-Haifa háromszögben) magasabbak az átlag bérek, a periférián viszont annak is örülnek, hogy ha akad egyáltalán munka (a minimál órabér 23 shekel, a minimálbér kicsivel több 4000 shekelnél).
Az árakban is megfigyelhető regionális szóródás. Úgy általában minden fogyasztási cikk drágább a központi területen, mint azon kívül.

Árfolyam

1 shekel = 54,8 Ft, de volt 53 és 61 is az elmúlt
16 hónap során.
De csak úgy, mint otthon a falusi (kibucos) kisboltokban is drágábban vásárolhatunk be, mintha a közeli nagyváros szupermarketjében intéznénk a bevásárlást. További ártorzító tényezők az akciók, illetve egyéb vásárlásélénkítő kedvezmények, amelyek errefelé eggyel rafkósabbak, mint otthon (lásd Jes laha moadon? c. keretes írást).
Picture
Kettő tízért, ha a mi kártyánkat használod a fizetésnél
Fontos megjegyezni, hogy Izraelben mindenért fizetni kell. Ez elvileg otthon is így van, de ha jól megnézzük, hogy milyen állami szolgáltatásokat veszünk igénybe és miért fizetünk láthatjuk, hogy bizony sok ingyen "jár" vagy jelképes összegért vesztegetik. Nézzünk néhány példát: Izraelben alapesetben fizetős a bölcsőde és az óvoda, pontosabban ebben most van némi változás, de minket a kibucban ez sajnos nem érint. A városi, önkormányzati fenntartású óvodák délután egyig ingyenesek, utána viszont csengetni kell a felügyeletért. Kell-e mondanunk, hogy a városi gyerekmegőrző és a kibucos óvoda között fényévnyi a távolság, igaz ennek megkérik az árát. Mi a két gyerek után összesen 3125 shekelt fizetünk havonta, ami a magánóvodák áraival nagyjából megegyezik.


Jes laha moadon?

Picture
Van klubkártyád? - ez az első kérdés, amit a kasszánál neked szegeznek egy átlagos szupermarketben. Ha van, akkor bizonyos akciós áruk olcsóbbak, illetve gyűjthetsz pontokat, vagy meghatározott mennyiségű vásárlás után kedvezményesen vehetsz meg ezt vagy azt. Ha mégjobban akarsz járni (vagy legalábbis azt akarod érezni, hogy többet spóroltál), akkor érdemes az adott áruház által kibocsátott bankkártyával fizetni, ilyenkor 2-3, de akár 5 százalékkal is kevesebbet vonnak le a számládról, mint ami egyébként a végösszeg. Kártyás fizetés esetén azt is készségesen felajánlják, hogy nem egyösszegben, hanem több tételben szabadítanak meg a pénzedtől. Ez hónap végén jól jöhet, ha üres a számlád, de veszélyes is, mert permanens likviditási problémákat okozhat, mivel ha sokszor kéred ezt, nem fogod átlátni, hogy most mennyivel tartozol.
A másik jelentős kiadási tétel az egészség-biztosítás. Otthon az egészségügyi ellátás jobbára ingyenes, ha fizetjük a TB-járulékot, itt több szintű a biztosítási rendszer, aminek függvénye, hogy mennyit fizetsz, ha valamilyen kezelésre szorulsz. Ezek olyan tételek, amik adott esetben súlyos terhet jelentenek a családi kasszának. Ha ezt elfelejtjük megemlíteni, akkor végképp értelmezhetetlen mondjuk a kenyér árának az összehasonlítása, mert nem mutatja meg az átlagos vásárlói kosár valós összetételét.
És ha már vásárlói kosár, akkor érdemes volna kitérni az adórendszerekre is. Ez ugyan nagyon elvinne és nem is a mi terepünk, de nem mindegy, hogy az állam mennyi pénzt hagy a polgárainál. Példaként csak annyi, hogy míg Magyarországon 27 százalékos az ÁFA, addig Izraelben az általános forgalmi adót most emelték 16-ról 17-re és már ez is kiverte a biztosítékot… Mi, mint új bevándorlók az első években nem fizetünk személyi jövedelemadót, ami fontos állami mankó, viszont fizetni kell egyből az arnónát (települési adó), ennek mértéke településenként különböző (nálunk 150 shekel havonta).
Izraelben általános, hogy az emberek bérelt lakásokban élnek, mert nem engedhetik meg maguknak, hogy lakást vegyenek. Az elszabadult ingatlanárak természetesen a bérleti díjakon is lecsapódnak, amit tovább befolyásol a bérlemény lokációja. Tel Avivban, a mi egyébként nem túl nagy lakásunkért elkérnének havi 4-6000 shekelt is. Itt, a mindentől távoli kibucban jelenleg 1800 shekel a bérleti díj (kezdetben csak 1350-at fizettünk, mert a kibuc ezzel segíti az új bevándorlók letelepedését). A lakhatási költség minden család számára jelentős tétel, még azoknak is, akik megengedhetik maguknak, hogy ingatlant vegyenek, nekik a banki törlesztőrészleteket kell hónapról hónapra kicsengetni. Igaz, itt tényleg kedvezményes a hitel és a kamatok sem szabadultak el, mint otthon.
Mint az a fentiekből látszik, a lakossági terhek Izraelben sem alacsonyak. Ez komoly szociális feszültségeket eredményezett, amely elérte az itteni középosztályt is. Mi is beszámoltunk a tavaly nyári országos szociális demonstrációkról. Milliós tömeg követelte az árrendszer átalakítását, a szociális rendszerek megerősítését, valamint a lakhatási helyzet javítását. Történt néhány kormányzati kirakat lépés, de az árak azóta is sunyin emelkednek.
Erre jó példa a benzin ára - amikor megérkeztünk 6.8 shekelt fizettünk egy liter 95-ös benzinért, most 8.25 körül. Ez az áremelkedés végig hullámzik az egész gazdaságon, megjelenik minden termékben és szolgáltatásban. Miközben takarékoskodni sem nagyon éri meg, mert a bankbetétekért alig fizetnek kamatot, ha van valamicske spórolt pénzed azt vagy befekteted, vagy előbb utóbb feléled.
Picture
Torony magas benzin árak

Kapcsolódó cikkek:

Áradat 2.
Áll az utcabál
Menetlevél
Betegút
7 Comments
spiegel
9/8/2012 11:16:31 pm

Köszönöm az információkat, várom a folytatást:)
Nagy segítség a jövő nyári aliyázásom előtt, hogy nem a közhelyekről, hanem a nyers valóságról írtok és az ezzel kapcsolatos élményeiteket osszátok meg az olvasókkal:)

Reply
szerző
9/9/2012 12:58:07 am

Köszönjük! Próbálkozunk :-)

Reply
Jay
9/9/2012 03:29:22 pm

Jelenleg a munkapiac is lelassult. A szolgáltató iparban még mindig vannak állások de a fizetés nagyon alacsony. A többi részlegen most az izraeliektől is azt hallom hogy hónapokba kerül állást találni. Ez az aliyazoknak kulonosen nehézséget okoz, foleg ha nincs családi segítség. Szerintem az izraeliek több órát dolgoznak mint amennyit a fizetésben kapnak. Kíváncsian várom a második részt.

Reply
szerző
9/10/2012 06:08:22 pm

Munka mindig van, kérdés mennyire fizetik meg és te mit adsz le az igényeidből. Ami nekem még szembetűnő, hogy az emberek eszetlenül költekeznek Izraelben. Filléreken baszakodnak a pénztárnál, de az nem zavarja őket, hogy a gyerek naéi két kiló méreg drága chipset zabál, vagy csak azért mert a szomszédnak új tévéje van, nem kell évente lecserélni még laposabbra a sajátunkat. Sajnos, a munkaerőpiaci igények (értsd fizetés és karrer álom) részben a fogyasztási igényekből táplálkoznak. Sokan fordítva ülnek a lovon. (Otthon is van ilyen, csak ott drága áruhitelre vesznek méteres plazmát a panelbe, hogy aztán ne tudják kifizetni a távfűtést...)

Reply
Lora
10/9/2012 09:35:32 pm

Hála! A második részért is:)

Reply
szerző
10/11/2012 04:43:53 am

nincs mit Lora! :-)

Reply
Tamás
3/12/2014 09:39:39 pm

Köszi az infókat!
Jó lenne ha tudnál segíteni 58 éves házaspár vagyunk és nagyon vágyunk ki Izraelbe. Kibucban gondolkodunk,még bírjuk a munkát .Kibucban is lehet dolgozni vagy máshol kell keresni?Segítenek ebben a letelepedésnél?

Reply



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©