Nagy ereje van annak, ha több ezer ember csendben van. Ezt tegnap tapasztalhattam meg, amikor a ginosari temetőben vártam Guy Boyland koporsójára. A 21 éves fiú még pénteken esett el a gázai harcokban. Vasárnap katonai tiszteletadás mellett helyezték örök nyugalomra. Nem vagyok temetőbe járó ember és azt hiszem azok többsége sem, akik Ginosarban velem együtt álltak a sírok között tegnap késő délután. Rengeteg fiatal volt ott, akiktől mi sem áll távolabb, mint a halál, de Guy révén megtapasztalhatták, hogy pillanatok alatt közel kerülhet hozzájuk. Egykori osztálytársak, zenész haverok, régi szerelmek és közeli barátok sora állt némán a sírgödörnél. Nem ismertem Guyt, mint ahogy a barátait sem, csak néhányat, akikkel a kibucunkból, a Kineret túlpartjáról együtt jöttem. Sokan egyenruhában toporogtak, hisz Guyhoz hasonlóan ők is épp sorkatonák - megszeppent, szipogó katona srácok és lányok, oldalukon fegyverrel, mert a temetés idejére sem szünetelt a háború. Nagy teher van a fiatal vállukon, egy egész ország várja el tőlük, hogy megvédjék a hazát. És ők kötelességtudóan szembe szállanak az ellenséggel, és megküzdenek az előző generációk elvárásaival és hibáival. Nincs választásuk, pedig még szinte gyerekek, akik más, békésebb országokban a haverokkal lógnának, üvegből innák a sört a strandon és kedvükre flörtölnének. De ők ehelyett egy barátjuk temetésére vártak rettenetes némáságban. Épp úgy, mint egykoron apáik és nagyapáik tették ezt a saját elesett ismerőseik sírjánál. Ginosári kibucban ezrek álltak szótlanul tegnap délután, csak a szél zúgott, ami ilyenkor menetrendszerűen lecsap a Kineretre, mint a háború Izraelre. Guy Boyland temetésére jöttünk, de valójában egy újabb, harcokban megsebzett ifjú izraeli generációt gyászoltunk csendben. Kapcsolódó cikkek:
2 Comments
Úgy terveztem - hogy az eseményektől függetlenül - lezárom a blogban a háborús tematikát. Ez lett volna az én egyoldalú virtuális békekötésem, vagy struccpolitikám a hátországban. Értelmetlen próbálkozás, de a lelkemnek jól esne, ha kizárhatnám a háborút a mi kis mikrovilágunkból. De nem megy. Ülök az ügyfelemmel, családi képeket válogatunk. Krákogok, mert cefetül megfáztam a légkondiban. Két kép között kapok egy jó teát, azt szürcsölöm. Mellettünk gyerekek játszanak, az ablakból rálátni a Kineretre. Béke, csend, nyugalom. Aztán azt mondja nekem az ügyfelem: - Ezeken a képeken a nővérem családja van. Felhívom, hogy kellenek-e neki a fotók. Újabb korty tea, míg csörög a telefon. - Nem kapcsolható, akkor biztosan az óvóhelyen van. - Honnan tudod? - A telefonom jelzi, hogy riadó van a központban. Mellettünk továbbra is zavartalanul játszanak a gyerekek, az ablakból látszik, ahogy a Kinereten hasít egy motorcsónak. Béke, csend, nyugalom és idilli családi képek a monitoromon. Csak a torkom kapar, ha mindebbe belegondolok. x Karomon Lea, Ábel már előre rohant, mint mindig, ha a nővére óvodájába érünk. Az ajtóban elkap az egyik dadus, hogy Ráchel ebédnél kiborult. - Nem szokott ilyet csinálni. Mi történhetett? - Azt nem tudom, hogy mitől tört el a mécses, de zokogva anyát hívta. Alig lehetett lenyugtatni. - Bántotta valaki? - Nem, senki. Talán a közelgő utazás miatt stresszelhetett be. Értetlenkedve bólintok, de nincs idő tovább kérdezősködni, mert Lea nyugtalan a karomban, szeretne már ő is bejutni a testvéreihez. Hisz az a rituálé, hogy ilyenkor ő is odaül még egy picit Ráchel mellé a rajzasztalhoz. Ahol az én varázslatos nagylányom csodálatos virágokat, fákat és királynőket szokott rajzolni, néha kis szívecskéket és lufikat is - mikor mihez van kedve. Lea hozzádörgölődzik, örülnek egymásnak, elcsattan egy puszi is, de aztán Ráchel színez tovább - még ki kell használni az utolsó pillanatokat. Mint mindig, most is elmélyülten borul rá a papírra, amin szokatlan módon egy szép nagy tank körvonalazódik. Ahogy körbe nézek az asztalnál minden gyerek csendes tank rajzolásba merül. Csak Lea tartja magát a krigsz-kragszokhoz - ő még egy másik világban él. Kapcsolódó cikkek
Ha ma csak 10 perced van arra, hogy a gázai konfliktussal foglalkozz, akkor azt erre a videóra fordítsd! A 27 éves Dana Nir-Am kibucban él, két kilométerre Gázától. Elég közeli élményei vannak a Hamasz terrorjáról... Dana könnyekkel küzdve meséli, milyen éveken át óvóhelyre rohangászni és arra eszmélni, hogy a Hamasz alagutat fúrt az otthonukig. Ott piknikezni, ahol néhány nappal később terroristák bújnak ki a földből, hogy rájuk rontsanak (Ebben a cikkben bővebben is olvashattok az esetről, és egy videót is megnézhettek a támadók megsemmisítéséről.) Miközben az is megrendíti, ha a szomszédos Gázai-övezetből gyerekek haláláról jönnek hírek. A fiatal lány nem bosszúért kiált, hanem békét szeretne a határ mindkét oldalán. Hogy végre látszódjon az alagút vége. Kapcsolódó cikkek:
Annyi mindenről szeretnék írni, mielőtt még hazaköltözünk, de úgy érzem hülyén venné ki magát, ha háborús helyzetben a blogunkra jellemző kedvesen súlytalan, tingli-tangli témákkal jönnék elő. Meglehet néhány nap múlva ezek is sorra kerülnek, most viszont fontosabbnak tartom, hogy a Gázai-övezetben két hete zajló izraeli offenzíva kapcsán posztoljak. Bár szerencsére a mi életünkre közvetlenül semmilyen hatással sincsenek a harcok, ettől még a történések hatása alatt állunk. A témába vágó saját élmények híján egy újabb vendégposzttal szeretném bemutatni az izraeli hétköznapok kevésbé napfényes oldalát. Blogbarátunk Kispaszti két éve napi rendszerességgel jelentkezett Tel Avivból haditudósításaival, most már újra otthon van, de továbbra is szívén viseli Izrael sorsát. Mint a Komáromi Zsidó Hitközség motorjai testvérével, Nagypasztival együtt arra kérték a városból elszármazottakat, hogy írják le háborús élményeiket. A lenti “kölcsön” írást Orna Mondschein küldte el számukra. A szerző nyugalmazott tanár, aki még gyerekként, szüleivel érkezett Izraelbe. Jelenleg Ashkelonban él, ami a Gázai övezet északi határától karnyújtásnyira fekszik. Ami egyet jelent azzal, hogy a város évek óta a Hamasz célkeresztjében van. Azért tartom különösen fontosnak Orna beszámolóját, mert penge élesen adja vissza, hogy a terror miként eszi bele magát az izraeliek hétköznapjaiba. Ha ezt a szubjektív, ám nagyon is általános nézőpontot átérzitek, akkor érthetővé válik, hogy az izraeli kormány miért esett ilyen nagy elánnal a Hamasznak. Izrael térképe megváltozott. Az ország körzetei az északi Galil, a tengeri sáv, mellette a Somroni és Judeai hegyek, délre a Negev és a legdélebbi Eilat, ezek az ismert jelző pontok. A napokban az ország körzetei a Gázai-sávtól levő távolság szerint vannak elosztva, illetve aszerint, hány másodperce van az embernek, míg a riasztó szól, hogy védett területre sikerüljön szaladnia, mikor Gázából kilőnek egy rakétát izraeli terület felé. A mi városunk, Ashkelon 30 másodperc messziségre van a gázai rakéták kilövésétől. Mikor a szirénák nappal vagy éjjel megszólalnak, 30 másodperc választ el minket a veszélytől. A törvény 1990 óta előírja, hogy minden azóta épült házban egyik szoba biztonsági szoba legyen, ahol a betonfalak, vasajtó és vas ablakvédő megfelelő biztonságot nyújtson.
A mindennapi élet teljesen megváltozott. Akinek nem muszáj elmenni otthonról, nem megy. Tíz nap óta én is csak kétszer mentem ki a házból, elszaladtam a közeli szupermarketba bevásárolni. Munkahelyeken, ahol van, biztonsági szoba vagy óvóhely, ott próbálják folytatni a megszokott rutint, de sok nehézséggel. Sokan otthon maradnak a gyerekek mellett, sokan tartalékos katonák és behívták őket katonai szolgálatba. A szomszédunk unokái, három kisfiú: a legkisebb 5, a nagyobb 11, a legidősebb 14 éves. Mikor a nagyszülőkhöz jönnek látogatóba, mindig átjönnek hozzánk, megvan az nappali szobában az ő csokoládé és más édesség kincstárjuk. Kedves barátunk, Andris elnevezte őket “csoki kommandó”-nak. A konyhai fiókból kiveszik a nylon zacskókat és megtöltik finomságokkal. A legkisebb, Ofek, nagy szakértő a számítógépes játékokban és sokszor hosszú ideig nagy lelkesedéssel játszik. A héten, mivel a szülők munkában voltak, elhozták őket a nagyszülőkhöz. A kis Ofek rögtön átszaladt hozzánk. Takarítás közben voltam, pont a padlót mostam. Ofek leült a fotelba és nézte, hogy haladok a munkával, megkérdezte: “Orna, mi lesz, ha most elindul a riasztás, a biztonsági szobába kell szaladni és te pont felmosod a padlót? El fogok csúszni a nedves padlón és nem érek be időben, a szobába”. Megdöbbentem, hogy min jár az esze és rögtön megnyugtattam, hogy ha kell szaladni, vigyázni fogok rá. A padló megszáradt, a szőnyeg is a helyére került és Ofek bement a biztonsági szobába ahol a számítógép van. Ez a dolgozószoba ahol a számítógépek, a könyvespolcok meg az íróasztal van. Ofek leült a géphez és megkért, hogy maradjak vele, mert talán “elfelejti”, hogy kell játszani. Mikor ajánlottam neki, hogy menjük ki a csoki kincstárba azt válaszolta: “Te tudod, hogy én mit szeretek, ma te hozzál csokit ide nekem”. Az idősebb unoka, Niv is átjött. Ő hősnek próbálta mutatni magát, ami jó, mikor a riasztás volt nyugodtan bejött a biztonsági szobába. Születésnapjára megkapta anyukája régi mobilját rögtön áttelefonált a nagypapájának és közölte, hogy nálunk vannak bent a biztonsági szobában. Mikor ki lehetett menni, rögtön leült a televízióhoz a híreket követni. Elszomorító, hogy gyerekeknek ilyen fiatal korban meg kell tanulni az önvédekezést, ahelyett, hogy a nyári vakációt élveznék, azt számolják, hogy hányszor szaladtak a védett helyekre. Fiatalabb és idősebb gyerekek Shderotban és környékén 14 éve ebben élnek. Ők 15 másodperc messzeségre vannak a gázai rakétáktól. Megtanulták, hogy mikor kimennek otthonról iskolába, vagy barátokhoz úgy tervezzék az utat, hogy az utcai védett helyiségek mellett menjenek. Megtanultak rekord gyorsasággal fürödni, mert hátha riasztás lesz. A megoldást a politikusokra hagyom. Senki se fut a csatatérre, ha nem muszáj. A mai helyzet nem hagyott más választást mivel az ország déli része megállás nélküli fenyegetés alatt van. A józan ész nem fogja fel, hogy miért kell a határ mindkét oldalán elvenni a gyerekektől a boldog gyerekkorukat és olyan életmintát elfogadni, ahol a félelem uralkodik. Már második hete hogy itthon ülök, mindig keresek valami elfoglaltságot. 2 szekrény tartalmát kipakoltam, szortíroztam, átrendeztem, kitakarítottam. Egyik barátnőm elkezdett horgolni, a másik rendet csinált a régi számlák és iratok között, a harmadik süt-főz, mindent befagyaszt mert csak ketten vannak otthon. Senkitől se hallottam, hogy egy jó könyvet olvasott, mert nem lehet koncentrálni pedig mindegyikünk szorgalmas olvasó. Maximum az újságot átnézzük tudva, hogy a reggeli számban csak régi hírek vannak. Akármilyen nehéz és komplikált a helyzet mindegyikünk reménykedik, hogy hamarosan a konfliktus megoldódik. Nem kell különleges fantázia ahhoz, hogy elképzeljünk egy virágzó Közel-Keletet. Az alapja megvan, de sajnos szélsőséges fanatikusok letiporják a reménység rügyeit, kivágják a gyökereit. Nekünk Izrael az egyetlen országunk, itt akarunk élni békés szomszédságban és otthont biztosítani akárhol élő zsidóknak. (A vendégposztban látható képek nem részei az eredeti írásnak, csupán a mi illusztrációunk.) Kapcsolódó cikkek:
Az elmúlt hetek, hónapok rakéta terrorja után csütörtök éjjel megkezdődött a gázai bevonulás. Ez olyan fejlemény, ami miatt távolban élő szeretteink jobban izgulnak értünk. Mindenki megnyugodhat, mi nem vagyunk igazán veszélyben. A Hamasz rakétái sokáig csak a Gázai-övezet közvetlen környékét terrorizálták. De évről évre egyre messzebb lőttek, az elmúlt napokban már majdnem Haifánál csapódtak be rakétáik, ami 170 kilométerre van az övezettől - ezzel gyakorlatilag az izraeli lakosság döntő többsége a terror szervezet potenciális célpontjává vált. Az izraeli kormány ezért döntött a gázai bevonulás mellett - mint ahogy a civilizált világ minden kormánya így tenne saját polgárai védelmében, ha egy agresszív terror szervezet lenne a szomszédja.
Zsófi elmondása szerint a kórházban mindennaposak a menekülési gyakorlatok, így ha ne adj’ Isten megszólalnának a szirénák talán kisebb volna a káosz. Egyébként ezek a gyakorlatok országszerte általánosak, minimum félévente megszólalnak próbaképp a szirénák. Ilyenkor az óvodásokat az óvóhelyekre vezetik, bár ez a feladat nem mindig sikerül szintidőn belül, viszont a gyakorlás révén a gyerekek megszokják a stresszhelyzetet és nem paráznak be baj esetén. Mindennel együtt Zsófi reálisan nagyobb eséllyel szenvedhet balesetet a volán mögött munkából jövet-menet, mintsem eltalálja egy rakéta az íróasztalánál. Már csak azért is, mert a hírekből jól ismert vaskupola (kipat barzel - כיפת ברזל) rakétavédelmi rendszer 90 százalékos pontossággal szedi le azokat a lövedékeket, amelyek vélhetően lakott területen csapódnának be. Aggodalomra tehát nem sok ok van! Akkor kezdjetek el izgulni értünk, ha Libanon és Szíria felől tömegével hullanak a rakéták, mert azok már potenciálisan ránk is eshetnek. Egyelőre úgy tűnik, hogy ez nem valós kockázati tényező. Alapvetően mi sem magunkat féltjük, hanem inkább azokat a barátainkat, akiknek a napi rutén részévé váltak a légiriadók, illetve azokért az ismerőseinkért szorítunk nagyon, akiket a napokban (68 ezer másik tartalékossal együtt) hívtak be a gázai események kapcsán. Na, ők tényleg veszélyben vannak. X X X Aki normális tálalásban szeretne friss hírekhez jutni az aktuális Izraeli helyzetről, az kattintson ide és lájkolja a Kidma facebookos oldalát. Továbbá figyelmetekbe ajánljuk a Kék-fehér valóság - mindennapok Izraelben facebookos blogstandot, ahol blogbarátaink további élménybeszámolót is olvashatjátok. Kapcsolódó cikkek:
A magyar köztudatban az él Izraelről, hogy “de hiszen ott lőnek!”. Most, hogy tényleg tűz alatt van az ország tovább erősödik ez a sematikus kép, miközben permanens feszkó ide vagy oda, Izrael köszöni szépen jól elvan. Sőt, gőzerővel azon dolgoznak, hogy “Start Up Nation”-ként kerüljön be a nemzetközi köztudatba. A dolog olyannyira mintaértékű, hogy még Magyarország is innen másolná a “start up ökoszisztémát”. Az elmúlt napokban a híradások állandó szereplője a Vaskupola (Kipat barzel) rakétaelhárító rendszer, ami sikerrel semmisíti meg a lakosságot közvetlenül veszélyeztető hamaszos rakéták 90 százalékát. A Vaskupola látványos példája az izraeli innovációnak, de ez csak a jéghegy csúcsa. A hadiiparon kívül is rengeteg kutatás-fejlesztési projekt zajlik az országban, amelyek a hétköznapi polgári életben is érzékelhető termékeket eredményeznek. Ilyen például a USB pendrive vagy épp a Waze nevű közösségi navigációs rendszer, amit nem oly rég több mint 1 milliárd dollárért vásároltak fel. Mint látszik hihetetlen pénzeket lehet kaszálni egy-egy jó ötlettel, miközben minden ilyen bomba üzletre ezer elvetélt projekt jut. De van belőlük bőven! Izrael szerte garázscégekben, egyetemeken és multinacionális kutatási központokban folyamatosan ezernyi kisebb-nagyobb fejlesztési projekt zajlik. Az izraeli politikai elit hamar felismerte, hogy nyersanyagokban szegény országként a tudásipar valódi kitörési pont lehet. A stratégia sikere részben mérhető az izraeli Nobel-díjasok számában is, de még inkább abban, hogy az állam mellett a befektetők sem sajnálják a pénzt kutatás-fejlesztésre (a rendszerről bővebben itt lehet magyarul olvasni). Kockázati tőke társaságok szállnak be jó ötletekbe és a világ legnagyobb multinacionális cégei nyitnak kutatás-fejlesztési központokat, akár egyszerre több ezer embernek is munkát adva. A kaliforniai Szilícium-völgy után Tel Avivban van a legtöbb sikeres internetes fejlesztő cég, amelyek közül többnek az amerikai NASDAQ-on jegyzik a részvényeit. Az évtizedes szisztematikus munkával fejlesztett tudásipar olyan nemzetgazdasági szintre jutott, hogy Izrael magát már egyenesen “Start Up Nation” ként márkázza, amire jó példa volt a tavalyi Elnöki konferencia is, amin volt szerencsém részt venni.
Személy szerint én nagyon drukkolok! Főleg mert nem könnyű a kiindulási helyzet, amit két imige filmmel szeretnék látványosan demonstrálni. 2009-ben készült a Budapest - Get Engaged nevű kisfilm, amit a Budapest Business Region mögött álló klaszter készíttetett, (amiről én azóta sem hallottam, de három éve nem is élek a magyar fővárosban). Szerintem szuper film, iszonyat jó zene, nagyon szép képekkel, kifejezetten gusztusos kivitelezésben. Magyarán vállalható, nem is véletlen, hogy lassan kétmillióan látták a youtube-on, dagadó kebellel én is kitettem anno a Facebookon. A másik spotot 2013-ban készítették az Izraeli Külügyminisztérium megbízásából. Ez is profi munka, lendületes, célra törő, jól szolgálja az országimázst, bár alig háromszázezren látták a youtube-on. A két film alapötlete ugyanaz: mutassuk be azokat a fejlesztéseket, amelyek az országunkhoz köthetők és büszkék vagyunk rá, mindezt szép nőkkel, mert úgy mindent el lehet adni. Az izraeliek például a filmecske végén Bar Rafaeli szupermodellt vetették be, a magyar változatban “csak” a legendásan szép magyar nőket szerepeltették, mert még nem sikerült szupermodellt adnunk a világnak. Ha túl vagyunk a szexista vonalon, akkor fókuszáljunk a lényegre: az izraeli filmben az elmúlt évtizedben született, világszerte ismert találmányok köszönnek vissza, olyanok, amiket Izraelben fejlesztettek. A magyar spotban ezzel szemben az utolsó magyar találmány az idén 40 éves Rubik-kocka, ezen kívül még fontos, de meglehetősen szakállas dolgokkal virítunk, köztük több olyannal, amelyeket magyar emberek külföldön alkottak meg (vajon miért…). Hogy érzékeltessem a problémám lényegét öntsünk tiszta vízet, pontosabban szódát a pohárba! A magyarok Jedlik Ányos nagyszerű 1826-os találmányával, a szódáva villantanak az image filmben, ami a büszkeségen kívül jól tudjuk, hogy semmit sem hoz ma már a konyhára. Ellenben az izraeli Sodastream ugyanabból a szikvízből minimális hozzáadott értékkel halálra keresi magát. Szóval tudom, minden összehasonlítás sántít, de akkor is az van, hogy míg Magyarország beleréved a dicső múltba, addig a világ elszalad mellette. Na, hát én csak ezt szeretném üzenni azoknak, akiknek Izraelről csak az jut eszébe, hogy “ott lőnek”. Mert tényleg lőnek, csak közben gondolkoznak is, nem is akármilyen eredményességgel! Ha nekem nem hisztek, akkor nézzétek meg az Indexvideo "A jövő Izraelből érkezik" című tudósítását: Kapcsolódó cikkek:
Tegnap a nagylányom jóvoltából gyerekzsúron asszisztáltam, ahol az ünnepelt dédije, Rivka ült mellettem. Szokás szerint elrötyögtünk, mint két hülye magyar, majd azt mondja nekem, hogy “Te, nem furcsa, hogy mi itt nézzük a pancsoló gyerekeket, tortát majszolunk és kedélyesen smúzolunk és ugyanebben az országban mások meg az óvóhelyre rohangásznak?” Mit lehet erre mondani?! Mi ebben az abszurditásban Izrael szerencsésebb felén élünk, de persze minden relatív, seggünkben a szír polgárháborúval és egy köpésre a libanoni Hezbollahtól. Más barátaink viszont életvitelszerűen a Hamasz szomszédságában élnek, és ahogy a terroristák rakétái mind távolabbra érnek úgy kerül egyre több ismerősünk a célkeresztjükbe. Ein Gevben nem érezzük a bőrünkön a napi frászt, de fontosnak tartom, hogy hiteles képetek legyen arról, hogy milyen is Gáza környékén élni, és hogy hogyan gondolkodnak azok, akiknek jóesetben 15 másodpercük(!) van az óvóhelyre jutni. Ehhez egy régi ismerősömet, Róna Asert hívtam segítségül, aki a Gázai-övezettől alig 5 kilométerre, az izraeli Száád kibucban lakik. Aser sokak számára ismerős lehet, rendszeres megszólalója a magyar híradásoknak, ahol ő “A” magyar, akit rakétáznak. Én őt még Budapestről ismerem, együtt voltunk madrichok Szarvason, még az esküvőjén is ott voltam (jó, azon mindenki ott volt, aki él és mozog, mert olyan fontos ember volt már akkor is). Aser egyébként isteni humorú fickó, remek társaság, miközben azt hiszem egyetlen komolyabb kérdésben sem értünk egyet, mert az ő nemzeti vallásos világnézetéhez képest én - ahogy ő mondja - inkább széplelkű “ultrabalosnak” számítok. De ettől még tiszteletben tartom a véleményét, mert amit ő képvisel ugyanúgy hozzátartozik Izraelhez - pláne, hogy nem kevesen gondolkoznak úgy, mint ő szerte az országban. Jöjjön hát Aser vendégposztja, aki családjával 11 éve a Hamasz szomszédságában él: Ákos még a múltkori (másfél éve volt a Felhőoszlop-hadművelet) felfordulás alkalmával kért tőlem némi megnyilatkozást, mostanra világossá vált, hogy a dolog nem halogatható tovább. Gázától 5 km-re, Száád kibucban lakunk. Nem, nem Júdea, nem is Somron (a magyar médiában Ciszjoránia - a szerk.), mégis napi szinten konfliktus van arab szembe szomszédainkkal. Nem köveket vagy Molotov-koktélokat dobálnak, nem. Konkrétan az a baj, hogy lőnek. Vaktában. Rakétákat. Hajdanában kályhacsőből barkácsolt remekeket, manapság inkább iráni exportot. 2003 óta lakunk itt, a dolog nagyjából 2000 óta tart. 2009-ig nem volt izraeli válaszcsapás - ha eltekintünk a gázai övezet zsidó lakosságának 2005-ös egyoldalú deportálásáról. Igen, deportálás. Így nevezik azt, ha egy terület lakosságát - akarata ellenére - kitelepítenek otthonából a visszatérés lehetősége nélkül. Akkoriban megkérdezték tőlem (Kossuth rádió), hogy mit gondolok erről a "kivonulásról" (a nemzetközi média mindig remekelt, ha eufemizmusokról van szó). Azt válaszoltam, hogy bár apolitikus alkat vagyok, a megérzésem az, hogy ezzel csak szabad kezet és zöld utat és sok egyéb hasonló közhelyet adnak a terroristáknak. Mert bár addig is volt rakétázás, azért mégsem ennyi, hiszen jelen volt az izraeli katonaság, ami mégiscsak visszatartó erőt képviselt fegyverimport tekintetében. Így legyen lottó ötösöm! Még soha egyetlen jóslatom - pláne politikai - nem vált ilyen mértékben valóra. 2005 után drámaian megnőtt a rakétatámadások száma, a Hámász nagyon gyorsan az egyetlen politikai tényezővé vált Gázában (a többi párt tagságát azóta sem látta senki). Mégis 2008 végéig kellett várni az első komolyabb beavatkozásra Izrael részéről (a "hosszantűrés" bibliai fogalmát maximálisan kimerítve). Mivel Eszter (a feleségem) épp 9-ik hónapos terhes volt, igen rosszul érintett bennünket, hogy az askeloni kórházat cakkumpakk katonai kórházzá alakították. Puff neki, mehetünk Beer Shevára vagy Rechovotra. Szerencsénk volt, szülés előtt egy héttel (január közepén) véget ért a hadművelet - sajnos nem vitték végig a koncepciót, máig ennek a levét isszuk -, és január végén, Askelonban megszülethetett a kislányunk. Deja vu? Most ugyan nyár közepe van, de Eszter 9-ik hónapos terhes és nem tudjuk, hova mehetünk szülni, ha beüt a magzatvíz. 2008-ban még nem volt hova rohanni, ha Ceva Adom volt (riadó - itt nem sziréna van, hanem hangszóróból ez a két szó hangzik el négyszer, elég hátborzongató). Ezt írtam tegnap. Ma átolvastam és gondolatban összetéptem az egészet. Látom a hazai és a nemzetközi médiavisszhangot, a facebook-hozzászólásokat. Szerintem már mindent elmondtak, amit el lehet mondani pro és kontra. Nem látom, milyen újdonsággal szolgálhatok még. Hívogatnak különféle magyar médiumok, rádió, tévé, telefonon nyilatkozom. Szólok anyuéknak, hallgassatok, ekkor és ekkor leszek adásban. Meghallgatják. Sms anyutól: ez archív felvétel? Mondom, nem miből gondolod? Mert már 5 éve is ugyanezt mondtad... De hát mit mondhatnék, ha tényleg ugyanez ismétlődik folyton?! Szinte már unalmas: rakéták, először csak 1-2 naponta, aztán folyamatosan nő a kilövések száma, és ugyanilyen iramban nő a rakéták hatótávolsága. Először csak ránk lőnek, aztán főként messzebbre. Persze rólunk se feledkeznek meg, nehogy elbízzuk magunkat. Izrael (mondjuk a kormány) először csak ráncolja a szemöldökét, aztán már fenyeget, végül (végre) meghalljuk a légierő gépeinek a zúgását és a robbanásokat, amiket nem előz meg riadó, ebből megértjük, hogy ezek "mi" vagyunk. Komolyan, megnyugtató. Kár, hogy ahogy elhallgat a Cáhál, megint jön a "cevá ádom". És ez megy napokig-hetekig. Néha van földi invázió is, néha nincs. Ha van, akkor több időre van csönd utána. De egy ponton a Hámász mindig elkezd "tűzszünetről" beszélni. Nekem ezen a ponton szokott elfogyni a cérnám. Milyen tűzszünet, ti alávaló férgek? Hát nem ti kezdtétek az egészet? Elnyomás? Ki nyom el benneteket? Izrael? De hát Izrael már 9 éve kivonult, és szabad kezet adott nektek! Nem mondom tovább, mert az egész annyira abszurd, amennyire csak egy kafkai lidércnyomás lehet. Túl sok filmet láttam az interneten erről, hogy illúzióim legyenek azzal kapcsolatban, hogy történjék bármi, BÁRMI, kit fog a világ (élén az arab világgal, persze) hibáztatni. Kicsit bele is fáradtam, hogy folyton az önellentmondásokra hívjam föl a világ (és egyes ismerőseim, akiket gyorsuló iramban építek lefelé) figyelmét. Nem irigylem az izraeli országimázsosokat. Sziszifuszi a feladatuk; eleve kudarcra vannak ítélve. És az, hogy mégis újra meg újra megkísérlik a lehetetlent: a világ és a belső (ultrabalos) ellenzék ellenében hitelt érdemlően bebizonyítani, hogy Izrael nem vérengző, fasisztoid apartheid ország, hanem egy (kissé túlságosan is) felvilágosult demokrácia, mint olyan párját ritkítja nem csak a Közel-Keleten, de szinte bármelyik világrészben. Nem, ez túl nagy falat a Világ számára. Mi mégsem adjuk föl, nem adhatjuk föl. Őrjítő számomra látni, hogy még most is, háború közben is napi több száz segélyszállító kamion megy, mehet be Gázába, miközben tudom, hogy az építőanyag, a műtrágya, a cukor jó részéből további rakétákat fognak készíteni szorgos kezek. Lövik az askeloni erőművet. Tényleg ennyire sötétek vagytok?! Hát ha Izrael önhatalmúlag elzárná az áramot (ja, az áramot, vizet "természetesen" Izrael szolgáltatja Gázának), az egész civilizált világ (és a nem civilizált világ egy része is) két perc alatt a nyakába lihegne, röpködne a népirtás meg a humanitárius katasztrófa. De tényleg ennyire sötétek. Ezekkel már nem tudom, hogy lehetne tárgyalni. És főleg miről. Izraelbe hozzák őket kórházba. De a kórházakat is lövik. Most már be kellene fejeznem, de egyszerűen nem találok frappáns lezáró formulát. Borzasztó pesszimista vagyok, de csak azért, mert képtelen vagyok elveszíteni az optimizmusomat. Janikovszky Évát választom lezárásul: Mindenki egyetért abban, hogy ez így nem mehet tovább. Csak azt nem tudják pontosan, hogy akkor hogyan is menjen. Száád kibucban, a gázai-övezet határán 2014. július 13-án Róna Aser Kapcsolódó cikkek:
Tegnap a kibuc fociszerető közönsége együtt nézte a VB döntőt. Mint ahogy az elmúlt egy hónapban majd' minden este összejöttünk, hogy együtt éjszakázzunk a Mondiál miatt. Már délután nyolctól gyülekeztek a népek, volt kóla, sör, sültkrumpli és egy kapu, amire játszhattak az egybegyűltek. A gyerekek és a vérmesebb szurkolók arcfestéssel jelezhették, hogy kinek is drukkolnak majd. Mindeközben folyamatosan ment a kivetítőn a finálét felvezető esztrád tévé műsor, ami annyira, de annyira gáz volt, hogy egy idő után levették a hangját és zenét kevertek be a szervezők (akik egyébként az elmúlt egy hónapban minden nap kitettek magukért). Én ismét rácsodálkoztam arra, hogy Izraelben lehet Németországnak drukkolni. Hiába a németek elvesztették a háborút, de megnyerték a békét és focijukkal még Izraelt is levették a lábáról. Mondjuk ettől még nem drukkolnék nekik, de ezzel az előítéletes hozzáállásommal érezhetően kisebbségben maradtam a kibucban. Aki látta a meccset az tudja mennyire unalmas volt (mint, ahogy általában a VB döntőknél ez szokott lenni), de Izraelben vagyunk, ahol bomba lövések nélkül is van miért izgulni. Míg az argentin-német összecsapás zajlott, addig a palesztin-izraeli meccs sem maradt abba. Sajnos a foci sem hozott megnyugvást, sorra jöttek a rakéták Gáza és Libanon felől is, amire a közvetítés alatt minden alkalommal diszkrét felirat figyelmeztetett. A mi békés kibucunkban szerencsére nem a bombák okoztak riadalmat, hanem a gazdájukkal érkező kutyák, akiket állatira nem érdekelt az emberek fociszenvedélye, viszont egymás annál inkább. Ami nem lett volna baj, ha időről időre nem a nézőközönség között esnek egymásnak a felajzott ebek. De ennyi huliganizmus faluhelyen simán belefér - se sörben, se gyerekben nem esett kár a többi meg a kutyát sem érdekelte, ha a németek nyernek. Kapcsolódó cikkek:
Most hétvégén 77. születésnapja alkalmából ünnepli magát a kibucunk. Nincs nagy csinnadratta, hisz, nem kerek az évforduló - az elképesztő forróságban takaréklángon emlékezik a közösség. Viszont van egy kép, amit már rég szerettem volna közkincsé tenni, de most a születésnap apropóján még időszerű is. A kibuc bejáratánál látható ez a nagy tábla rajta, hogy 1937-ben alapították a kibucot, a Kineret keleti partján az első zsidó települést. Nekem erről a tábláról azok a méretes kőoszlopok jutnak eszembe, amelyek Budapest környékén még itt-ott megtalálhatók, mint a közigazgatási határt jelölő súlyos történelmi jelölések. E tábla, ha nem is területkijelölést szolgálja, de mindenesetre emléket állít annak. Ein Gev stratégiai fontosságára utal, mivel 11 évvel Izrael Állam kikiáltása előtt jött létre, a brit és a francia mandátumterületek határán, akkoriban még gyéren lakott, de domináns arab vidéken. Nem titkoltan azzal a szándékkal telepedtek meg itt a cionista pionírok, hogy ha majd megalakult a zsidók országa, akkor Ein Gevre hivatkozva a Kineret minél nagyobb vízfelszíne Izraeli fennhatóság alá kerülhessen. A számítás bejött - az 1948-ban a brit mandátum területén létrejött Izrael legkeletibb határőr települése volt Ein Gev egészen 1967-ig, amikor is Izrael az ellenőrzése alá vonta a Kineret teljes térségét és a felette magasodó Golánt. Ezt követően Ein Gev elvesztette stratégiai jelentőségét, de mint az látszik a helyiek mind a mai napig büszkék egykori kiemelkedő határőr szerepükre. Joggal, hiszen a kibuc éveken át a tűzvonalban, gyakorlatilag szigetként állta a sarat. A táblán kívül erre már csak a csendesen rohadó légoltalmi bunkerek és megerősített lőállások emlékeztetnek, de a lényeg, hogy 1937-ben Ein Gev felkerült a térképre és mindenféle történelmi vérzivatar ellenéra a mai napig ott virít. Kapcsolódó cikkek:
A Holocaust emlékév kapcsán a magyar internetes sajtó is kiemelten foglalkozik a magyar vészkorszakkal. A vezető híroldalak alapvetően tisztességesen állnak a témához, de néha jószándékkal is mellé nyúlnak. Tegnap az Indexen órákig vezető riport volt egy Holocaust túlélő nénivel készült riport. A "Nem akarom, hogy tudják, milyen zsidónak lenni" című írásban a 89 éves Homonai Irén vall a Holocaust alatt elszenvedett borzalmakról és arról, hogy miként viszonyul a saját identitásához. Érdemes a cikket elolvasni, mert amit mond lényegében általános magyar zsidó attitűdöt tükröz, ugyanakkor látlelete is az asszimiláns hozzáállásnak. Davidovics Ádám barátomnál ez kiverte a biztosítékot és írt erről egy facebookos bejegyzést, amit "elkértem" tőle, mert fontos, vitára alkalmat adó gondolatokat fogalmaz meg. (Ádám családjával fél évvel utánunk aliázott, nem messze tőlünk költöztek, sok tekintetben egy cipőben járunk. Összeköt minket, hogy náluk is három gyerek van, mint nálunk, nagyjából egy idősek vagyunk és hasonlóan gondolkozunk a magyar közéletről.) Fogadjátok szeretettel Ádám vendégposztját: Kiabálni és üvölteni tudnék az ilyen írásoktól és gondolatoktól. És nem csak mérgemben, hanem értetlenségemben is. És nem a négy fal között, hanem a háztetőkről teli torokból, hátha valaki meghallja… 2014-ben, mikor Izrael állama már lassan 70 éves, és a nénihez hasonló sorsú emberek építették fel azt a semmiből, sőt, a lányához, és az unokájához hasonló emberek harcolnak és védik meg sikeresen nap mint nap, akkor ma Magyarországon megjelenik egy cikk a legyőzött zsidókról, és a legyőzött generációkról. És ami a legszomorúbb, arról a szellemi fölényről és győzelemről szól, ami a mai napig sikeresen életben tartja, és mostanában erősíti is az antiszemiták és mondjuk ki őszintén, az emberek többségének a gondolkodásmódját is a magyar zsidóságról, és a Holocaustról. És ebben kitűnő partnerek a magyarországi zsidók. Mert Magyarországon a nácik és az antiszemiták megnyerték a háborút. És nem megnyerték, hanem 70 éve nyerik. Nem a harcmezőkön, hanem a fejekben. Ez pedig sugárzik a cikkből, és sajnos nem csak ebből az egyből. Miért gettó zsidók a mai napig a magyar zsidók?? Mikor rombolják már végre le az a szellemi falat, és börtönt, ami a mai napig körülveszi őket?Miért hozza le ezt a cikket a Bálint ház, és más „zsidó” portálok bárminemű komment nélkül így ezt, a mai Magyarországon? Nosza, rajta, rúgjunk már még egyet ezeken a szerencsétlen zsidókon, vagyis saját magunkon, hadd röhögjenek rajtunk a legyőzőink. Hé, ébredjetek már fel! Már nem kell a szerencsétlen, gyökértelen zsidó szerepét játszani. Ma már más korszakban élünk. Jeruzsálem fölött már Dávid-csillagos zászló lobog. Ha nem hiszitek, tessék felülni egy repülőgépre és 3 óra múlva már zsidó földön állhattok. És ha már nem akartok Izraelben élni, akkor legalább emelt fővel járjatok választott országotokban-hazátokban, mert ez már a Ti döntésetek volt, és nem a szerencsétlen áldozatok kegyetlen sorsa. „Sajnos” a néni lánya és unokája még mindig zsidók, és remélhetőleg valamelyikük vissza is fog térni majd a gyökereihez. És remélem a néni megéri még azt, hogy az unokái vagy majd a dédunokái büszkék lesznek zsidóságukra és származásukra, és még az is lehet, hogy mindezt Izraelben fogják megtenni és megélni. Egyet kívánok a néninek és a családjának, és a hozzá hasonló gondolkodású zsidóknak: Jövőre Jeruzsálemben! Davidovics Ádám Izrael, 2014. június 8. u.i.: Az én nagyszüleimmel is hasonló szörnyűségek történtek a háború alatt (munkaszolgálat, gettó, Auschwitz), és a nénihez hasonlóan próbálták elfelejteni és elfeledtetni, eltitkolni az egészet, ami velük történt. Bennünket is ebben a szellemben neveltek fel a testvéremmel. De mi ma a feleségemmel Izraelben élünk a három lányunkkal, akik héberül beszélnek, és teljesen természetesen élik meg, hogy Ők bizony zsidók. És biztos vagyok benne, hogy ha a nagymamám lát minket odafentről, akkor nagyon büszke ránk. A Haverilag sorozat előző bejegyzései ide kattinva olvashatók Kapcsolódó cikkek:
|