A ’60-as ’70-es évekre esett a kibucok aranykora, a viszonylag tartós gazdasági fellendülés, együtt járt a jóléti rendszerek kiteljesítésével és a kibucok nagyívű fejlesztéseivel, amit részben olcsó hitelekből fedeztek (hm, ebből a kottából mintha már máshol is játszottak volna...). Azt hiszem mítoszok formájában az ekkori idilli állapot maradt meg a fejekben.
A kibucok ma már jól felszerelt, infrasrukturálisan kitűnően ellátott, de nem túl elegáns lakóparkok. Ahol az eredetileg felhalmozott termelő eszközöknek és javaknak már csak egy része van közös tulajdonban, de ezeket is alapvetően piaci alapon hasznosítják közösségi felügyelet mellett. Az erős ideológia töltet eltűnt, legfeljebb a vallásos-nem vallásos törésvonal érezhető.
Ha tehát valaki azt gondolta volna, hogy kibújt belőlünk a kripto kommer, amikor disszidáltunk egy kibucba, az téved. Mi már az ingyen ebéd végére értünk ide, viszont a’la carte vásárolhatunk és ennek megfelelően fizethetünk. Igaz, a piaci árnál egy picit kevesebbet, ami azért jelzi, hogy a nagy átalakulások ellenére a kibucokban még mindig mások a viszonyok, mint azon kívül. Ennél azonban fontosabb, hogy az itteni életminőség és biztonság nincs benne az árban, csóró k. európaiként ezt nem tudnánk más hagyományos izraeli településen kiköhögni, meg aztán van, amit nem lehet pénzért megvenni. Na, ezért jó hely még mindig a kibuc.