mishpaha
  • Blog
  • Fotó
  • Magunkról
  • GY.I.K.

75628

8/9/2014

2 Comments

 
A napi verkli mellett sok családban nagy para a mindennapos főzés. Ein Gevben ez nem gond, mivel hetente hat napon át működik a cheder ohel, vagyis a menza. Ahová beugorhatunk ebédelni és ha este meleg ételt akarunk az asztalra tenni, akkor haza is vihetjük kedvenc fogásainkat. Elsőre nincs is ennél kényelmesebb, aztán eljön az idő, amikor ráun az ember.
Picture
Valójában a cheder ohel (ejtsd hederóhel) több, mint a kibuc menzája. Ez amolyan fapados közös nappali, ahol nap mint nap összefuthatunk a szomszédokkal, miközben közösen falatozunk. Egykor minden kibucban volt közösségi étterem, ahol nem csak ebédet, de reggelit és vacsorát is felszolgáltak és tényleg mindenki ott evett, mert egész egyszerűen máshol nem volt lehetősége. A pionírok sátraiban, sebtében összetákolt faházaiban, majd az ezeket felváltó első kőházakban egy darab konyha sem volt. A szűkös erőforrások és a szegényes élelem optimális felhasználására praktikusabb volt közös menzát üzemeltetni, amely kiszolgálta az egész kibucot. Így váltak a cheder ohelek a kibucok központjává, ahol az étkezések mellett egyéb más közösségi események is helyt kaptak, mivel (kezdetben mindenképp) a menzák voltak a legnagyobb kapacitású helyiségek. Amelyek aztán együtt nőttek a kibuccal - először néhány tucat embert, aztán pár százat és van, ahol ezernél is többet etettek csúcsidőben. A kibucok aranykorának számító 60-as, 70-es években a legtöbb helyen irdatlan méretű cheder ohelt építettek, hogy kényelmesen kiszolgálják a közösség igényeit.
A szocialista utópiának indult kibucok konyháin nem annyira a kulináris élményekre hajtottak, mint inkább a megfelelő kalória bevitelre. Abból főztek, ami volt és leginkább azt, amit a konyhások egykori hazájukban megszoktak.
Az első években sok helyütt - így Ein Gevben is - a konyha magyar felségterületnek számított, a konyhás lányok az egykori Magyarországról származtak el, ezért akkoriban a magyar ízek domináltak mindenki legnagyobb megelégedésére. Aztán, ahogy teltek az évek és a kibucok is színesedtek a menük is változatosabbá váltak, de azért ez még messze volt a gasztroforradalomtól, elvégre üzemi kajáldákról van szó és nem Michelin-csillagos éttermekről. Így is jól fogyott az étel, mert egészen a legutóbbi időkig tagok számára ingyen volt a menü. Aztán, ahogy a kapitalizmus elkezdte fojtogatni a kommunizmus izraeli bástyáit úgy sorra lettek fizetősek a cheder ohelek. Napjainkban jó, ha négy-öt olyan hely maradt, ahol van ingyen ebéd - és ezek közöt sajnos nincs Ein Gev.
Picture
Picture
A cheder ohel kívülről
Hiába igazi kuriózumok ma már egyértelműen leáldozóban van a cheder ohelek csillaga. Nem csak a piac tett be a kibucos menzáknak, hanem az is, hogy az egykori “kommunista fészkekben” felütötte fejét a kispolgári individualizmus, ami esetünkben saját konyhákban manifesztálódik, ahol mindenki azt főz (és annyiból), amit akar. Sok helyütt ez volt az utolsó szög a cheder ohelek koporsójában és a 90-es évek közepétől sorra zártak be. A forgalomkiesés kevésbé éreztette a hatását ott, ahol a kibucnyikokon kívül másokra is főztek. Jellemzően szociális intézményeknek, gyárak dolgozóinak vagy turistáknak. A megmaradt cheder ohelek zöme piaci alapon él meg és csak néhány “ortodox” közösség maradt, amely a veszteségek ellenére is fontosnak tartja a közös konyha üzemeltetését. A látszólag irracionális döntést az motiválja, hogy ha a napi érintkezés helyét felszámolja a közösség, akkor lényegében önmagát is feladja, mivel nem csak egy menzáról, hanem közösségi térről is szó van. Nem véletlen, hogy sokan a cheder ohel lététől teszik függővé, hogy a település kibucnak tekinthető-e még vagy sem.
Ein Gevben hál istennek ragaszkodnak a cheder ohelhez, annál is inkább, mert ez szolgálja ki az öregek otthonát, a bölcsődéket és óvodákat, a napköziseket, de leginkább a kibuc hoteljében megszálló turistákat. Maga a menza szolgáltatás szerintem - fogalmazzunk politikailag korrekten - hagy némi kívánnivalót maga után. Pedig tudom, hogy a tudnak főzni, többször is megfordultam olyan eseményeken, ahol ők biztosították a cateringet. De a menzai alapszolgáltatás nem túl magas színvonalú - a menü egyáltalán nem változatos, az ízvilága szűkös és a napi kínálat is szerény. De van! És ez a lényeg.
Ha az ember éhes jóllakhat, ha nincs kedvünk főzni beugorhatunk, ha a gyerekek este meleget ennének kényelmesen megoldható a cheder ohelből. Kiszámíthatóan nem valami nagy szám a kaja, viszont magyar mércével mérve is megfizethető, ami izraeli viszonylatban azt jelenti, hogy olcsón ehetünk. Kezdetben kivételezettek voltunk és azon az áron étkezhettünk, mint a kibucnyikok. Egy év után már csak a lakóknak járó kedvezményt kapjuk meg, ami még mindig egy kicsivel jobb, mint ha valaki kívülről csak úgy beesik.
Az is könnyebbség, hogy nem étkezésenként kell fizetni, hanem havonta egyben a számlánkról vonják le az ételek ellenértékét. Nekünk csak annyi a dolgunk, hogy a kasszánál bemondjuk 75628 és már blokkolják is a napi fogyasztásunkat. Az első időkben napi rendszerességgel vettük igénybe a cheder ohelt, egyszerűen nem érte meg otthon fakanalat ragadni, annyira olcsó volt. De így is idővel ráuntunk és miután már nem extra jóáron hozhattuk haza az ételt, egyre többet kezdtünk otthon főzni. 
Picture
Rivka
Ezt leginkább Rivka nehezményezte, aki a kibuc magyarja. Vásárosnaményból kis auschwitzi “kitérővel” landolt a kibucban, azóta pedig a cheder ohel állandó bútordarabja. Fix helye van, ahová 11-kor beül és egyig fel sem áll. Közben fogadóórát tart, eszmét cserél és a barátaival jóízűen nevetgél, valamint a pletykák mellett begyűjti a kajamaradékot a kibuc macskáinak, akik tucatjával várják hazafelé menet. Rivka egyébként 20 éven át volt a cheder ohel főszakácsa és még ma is többen visszasírják legendás főztjét. Nem is értem miért...
Picture
Rivka és a macskák

Kapcsolódó cikkek:

  • Vak pali
  • Kétmtelen történet
  • 14940
2 Comments
éva link
8/10/2014 10:50:50 pm

biztosan jól érezném magam a héderohelben!
kol tov
éva

Reply
Kökény
8/24/2014 08:49:58 pm

Hát nálunk Yotvatán még mindig ingyenes az ebédlő (napi 3x étkezéssel). Maga a kibuc is "situfi", azaz közösségi...persze sok apró kivétellel, de lényegében mégis az: nincs saját autó, a lakás a kibucé, de a bútor már saját, rezsit a kibuc fizeti...

Reply



Leave a Reply.

    Mottó

    Budapestről indultunk,
    Ein Gevben kötöttünk ki.

    A szerző ajánlja


    Géptemető
    Jeruzsálem falai
    Időzavar

    Gyászmenet
    Vörös kód
    Kineret 2. - Halhatatlan és haltalan halászok
    Áradat 1.
    És mégis mozog a föld!
    Barca békemisszó 1.
    Erotikus fröcsögés
    Miért éppen Izrael?

    Legfrissebbek


    14940
    Tárgytalanul
    Órvosi eset 9. - Számtalan kaland
    20 éve Izrael-fertőzésben
    Csendes veszteségeink
    Hétköznapok a hátországban
    Az alagút vége
    Haverilag 7. - A leghosszabb 30 másodperc
    Biztonsági jelentés
    És erről van lövésed?
    Haverilag 6. - Szomszédom a Hamasz
    Mondiál a kibucban
    Kitáblázva
    Haverilag 5. - Csakazért is zsidónak lenni...
    Akko és most
    Gyümölcskosár
    Hiába imádkoztunk, de a remény hal meg utoljára
    Guruló generációk
    Nemzeti példa és tragédia
    Vak pali
    Orvosi esetek 8. - A száguldó doki
    Könyvajánló
    Szedd magad az aknamező szélén
    Oroszlánkirálynő
    Fontos közlemény
    Ünnepsoroló 22. - Nyerő tánc
    Amikor apa vér ciki
    Nyerő rókalányok
    Blog menü
    Turista hullám
    Békésen esik
    3 év


    Visszatekintő

    Halhatatlan és haltalan halászok
    Picture
    Nem vagyok valami jártas az Újszövetségben, de az köztudomású, hogy Jézus számtalan cselekedete kötődik a Kinerethez és környékéhez. Ezekről sok helyütt lehet olvasni, mint ahogy arról is, hogy tanítványai közül legalább négy a tavon dolgozó halászok közül került ki. Az ő kései utódaik a jó fogás reményében manapság Ein Gevből hajóznak ki. Blogunkat örvendetesen sok keresztény barátunk is követi, húsvét alkalmából elsősorban nekik szeretnénk kedveskedni a kinereti halászatról szóló posztunkkal.

    Archív

    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    August 2012
    July 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    March 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    November 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011

    Kategóriák

    All
    Beilleszkedés
    Biztonság
    Biztonság
    Előkészület
    Előkészület
    Haverilag
    Hétköznapok
    Hétköznapok
    Időjárás
    Időjárás
    Kocsi Mesék
    Környék
    Környék
    Közélet
    Közélet
    Közlekedés
    Közlekedés
    Neumann Gábor
    Orvosi Esetek
    Otthonunk
    Sport
    Személyes
    Személyes
    Szokások
    Szokások
    Szolgálati Közlemény
    Szolgálati Közlemény
    Tanulás
    Tanulás
    ünnepsoroló
    ünnepsoroló
    Utazás
    Utazás

    Picture

    RSS Feed


Ez a Kramer-Nagy család blogja ©